ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ağustos 2013 Cumartesi 17:09

Televizyon tamiratının yerini bilgisayar tamiratı aldı


Son yıllarda gelişen ve değişen teknoloji ile televizyon tamiratı da yok olmaya yüz tutan meslekler arasında yerini aldı. Televizyon tamiratı, yerini bilgisayar tamiratına bıraktı.

Yozgat’ta 12 yıldır televizyon tamirciliği yaparak evinin geçimini sağlayan Gazi Uzun, teknolojinin gelişmesinin diğer sektörlerde olduğu gibi televizyon tamirci esnafını da etkilediğini söyledi. Uzun, "Teknolojinin gelişmesi yeni LCD televizyonların piyasada yerini alması, tüplü televizyonlara olan ilgiyi tamamen bitirdi. Eskiden vatandaşlarımız televizyonlarını tamire getirerek yaptırır uzun yıllar kullanırlardı. Fakat şimdi televizyon fiyatlarının ucuzlaması ve LCD televizyonların piyasalarda yerini almasıyla eski tip televizyonlara rağbet kalmadı. Hal böyle olunca bizim işlerde de ciddi ölçüde düşüş meydana geldi. Eskiden bizim iş yoğunluğumuzu şimdi bilgisayar tamircileri yaşıyor. Çünkü bilgisayar sektörü henüz o kadar çok gelişmediği için vatandaşlar bozulan ya da format gerektiren bilgisayarları değiştirmek yerine tamirata götürüyor." dedi.

Tamirat yerine, evlere uydu anteni servisine çıktıklarını kaydeden Uzun, "Vatandaşlar evlerindeki bozulan televizyonu tamir ettirmek yerine yenisini almayı tercih ediyor. Biz de iş yerimizde farklı ürünlere yönelerek faaliyetimizi sürdürmeye çalışıyoruz. Bu kapsamda en fazla uydu anten ayarlama işlerimiz oluyor. Güvenlik kamera sistemleri işlerine de yöneldik. Bunun yanı sıra başka ürünlerin bayiliği işini de yürüterek teknolojiyi takip etmeye çalışıyoruz. Allah’a şükür işlerimiz de oldukça iyi." ifadelerini kullandı.

Mücahit Yüksel isimli bilgisayar tamircisi de işlerinin oldukça yoğun olduğunu belirterek, "Vatandaşlarımız, evlerindeki bozulan ya da format atılması gereken bilgisayarını bizlere getirerek tamiratını yaptırıyor. Gelişen teknoloji, en fazla biz bilgisayarcıların işine yaradı diyebiliriz. Çünkü ilimizde bilgisayar her evde kullanılmakta ve her geçen gün kullanan sayısı artmaktadır. Bu da bizlerin iş yoğunluğunu artırmaktadır." dedi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER