ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 17:00

Telefon dolandırıcıları yakalandı

Telefon dolandırıcıları yakalandı


İstanbul, Ankara, Şırnak, Ağrı ve Uşak’ta, telefon ettikleri kişilere kendilerini başkomiser olarak tanıtıp banka hesaplarının terör örgütlerince kullanıldığını söylemek suretiyle beş kişiyi yaklaşık 80 bin lira dolandıran üç şüpheli, Uşak’ta bir banka şubesinde suçüstü yakalandı.

Zanlılar F.D. ( 27), A.B. (30) ve N.F.Y.'nin, (29), telefon ettikleri şahısları, “Savcılık talimatıyla arıyoruz. Hesabınız terör örgütünce kullanılıyor. Sizi bu işten kurtaracağız.” şeklinde cümleler kurarak ikna edip verdikleri hesap numaralarına para yatırmalarını sağladığı iddia edildi. Emniyetteki ifadelerinde suçlamaları kabul ettiği öğrenilen zanlıların, “Aradığımız kişilerin para yatırması için bulunduğumuz ilde belirlediğimiz kişileri, 'Banka, hesabımıza bloke koydu. Hesabıma para gelecek. Parayı benim hesabıma yatırırlarsa bankadan alamayacağım, senin hesabına gönderteyim.' diyerek ikna ettik ve hesaplarını kullandık.” dediği öne sürüldü. Suçlamaları kabul eden şüpheliler, adliyeye sevk edildi. Polisin olayla ilgili çalışması devam ediyor.

DOLANDIRICILIKTA YENİ YÖNTEM: HESABIM BLOKELİ

Dolandırıcılar, kurbanlarına telefon ederek emniyet personeli olduklarını söyleyip karşı taraftaki kişiyi ikna ediyor. Planın ikinci aşamasında, paranın yatacağı hesabın belirlenmesi için ikinci bir kişi ikna edilerek numarası öğreniliyor ve ilk kurbana bildiriliyor. Kurbanın bu hesaba para yatırması sağlanarak, olaydan habersiz ikinci kurbanın hesabından çektiriliyor. Kurban, parayı başka bir masum kişinin hesabına yatırdığı için dolandırıcılar yakalanamıyor.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER