ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Temmuz 2013 Pazar 16:44

Teleferiğin yeni kabinleri meydanda görücüye çıktı

Teleferiğin yeni kabinleri meydanda görücüye çıktı


Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından 50 yıl sonra yenilenen teleferik hattında çalışmalar sürüyor. Teleferik için biri kırmızı, diğeri yeşil-beyaz üretilen iki numune kabin, Heykel’de sergilenmeye başladı.

        Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, teleferiğin renginin belirlenmesi amacıyla başlattıkları ankette, kırmızı ve yeşil- beyaz renklerin birbirine çok yakın oy aldığını, bu iki renkte üretilen iki numune kabini, vatandaşların daha yakından görmeleri için sergilediklerini söyledi.

        Uludağ’ın sadece kış aylarında değil yılın 12 ayı turizme kazandırılması çalışmalarını teleferik hattından başlatan belediye, 1955 yılında projelendirilip 1963 yılında çalışmaya başlayan 50 yıllık teleferik hattının yerine 8 bin 874 metre ile dünyanın en uzun aktarmasız teleferik hattını inşa ediyor. Yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirilen projede, eski hat ve direkleri söküldü, yeni direklerin montajı devam ediyor. 8’er kişilik gondol tipi kabinlerin üretimine de başlandı. Teleferiğin renginin belirlenmesi amacıyla yapılan anket çalışmasında kırmızı ile yeşil-beyaz renklerin öne çıkması üzerine bu renklerde üretilen iki numune kabin, Atatürk Caddesi üzerinde tarihi belediye binası karşısındaki alanda sergilenmeye başladı. Sabah saatlerinde vinç yardımıyla getirilen iki adet kabin, görevliler tarafından büyük bir titizlikle sergilenecekleri alana indirildi.

        Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Genel Sekreter Seyfettin Avşar ve Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Altın ile birlikte Heykel’de sergilenen yeni kabinleri yakından inceledi. Uludağ’a ulaşımda vatandaşların yoğunlukla tercih ettiği teleferiğin Sarılan’a kadar olan ilk etabını 29 Ekim’de hizmete açmayı hedeflediklerini dile getiren Başkan Altepe, "Bir taraftan hat üzerinde çalışmalar devam ederken, diğer taraftan kabin üretimlerine de başlandı. Kabinlerin rengi konusunda vatandaşlarımız anket çalışmasında en çok kırmızı ile yeşil-beyaz’a ilgi gösterdi. Bu iki renkte üretilen numuneleri burada sergiliyoruz. Halkımız yeni teleferik kabinlerinin nasıl olacağını daha yakından görmüş olacak. 8‘er kişilik bu kabinlerden 180 tane gelecek ve artık teleferikte sıra bekleme derdi ortadan kalkacak. Halkımız 22 dakikalık yolculuğun ardından Oteller Bölgesi’ne ulaşabilecek." diye konuştu.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER