ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Ocak 2013 Çarşamba 11:13

Telafisi mümkün olmayan tarihi felaket!

Telafisi mümkün olmayan tarihi felaket!

Galatasaray Üniversitesi'ne ait tarihi ahşap binanın 3. katında çıkan yangın sadece binayı yakması binlerce kitabı da yaktı.


Galatasaray Üniversitesi'ne ait tarihi ahşap binanın 3. katında çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Çatıyı da saran yangına itfaiye 45 araçla müdahale etti. Deniz saatlerce yangının söndürmek için tarihi binanın üzerine aktı. Alevler öyle büyüktü ki Anadolu yakasından bile görüldü. Olay yerine gelen öğrenciler gözyaşlarına boğuldu.

İddiaya göre Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun odasındaki elektrik kontağından çıkan yangın sonrası binadaki yangın alarmı devreye girdi. Yangın başladığında binanın 2. katında tiyatro çalışmaları yapan öğrenciler ve odalardaki öğretim üyeleri yangına müdahale etti ancak alevlerin tavana sıçramasıyla birlikte binadaki herkes dışarı çıkarıldı.

Binayı kaplayan alevlere ilk olarak Beşiktaş itfaiye grubuna bağlı ekipler müdahalade etti. Yangının büyümesiyle birlikte olay yerine Beyoğlu, Sarıyer, Şişli ve Kağıthane grubuna bağlı itfaiye ekipleri de sevk edildi. Toplam 45 itfaiyenin yanısıra yangına denizden de kıyı emniyetine bağlı gemilerle de müdahale edildi.

İtfaiyenin çalışması sırasında, polis de Çırağan Caddesi’ndeki trafiği durdurdu. Yaklaşık 5 saat süren çalışma sonucu yangın kontrol altına alındı.

YANAN KİTAPLARIN TELAFİSİ ÇOK ZOR!

Üniversitenin eski rektörlerinden Erdoğan Teziç binanın onarımı için Galatasaray kurumu mensuplarına büyük iş düştüğünü söyledi Teziç “Bina bir şekilde restore edilebilir. Ancak çok zengin bir kitap malzemesi vardı orada. Ben 50 yıllık kitaplarımı oraya bağışlamıştım. Başka yerlerde bulunma imkânı olmayan nadide eserler bulunuyordu. Bunların hepsi herhalde kullanılamayacak hale geldi. Bunların telafisi çok zor” diye konuştu.

NTV’ye konuşan ünlü tarihçi İlber Ortaylı da, Galatasaray Üniversitesi Kütüphanesi’ne sadece kendisinin 6 bin kitap bağışladığını belirterek, “Kütüphanedeki arşivlik birçok değerli kitap yok oldu. Çoğu bir daha hiç bulunamayacak nitelikte” ifadelerini kullandı. Ortaylı, tarihi mekânların peş peşe yanmasının da düşündürücü olduğunu söyledi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER