ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2014 Perşembe 16:01

Teknolojiyi bilinçsiz kullanan çocuklar etkileniyor!


Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Özgür Yorbik, teknolojinin çocukların duygusal, bilişsel, sosyal hatta bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediğini söyledi. Yorbik, "Çocukların ekran karşısında geçireceği sürenin 2 saati geçmemeli." diyerek teknolojinin bilinçli kullanılması yönünde aileleri uyardı.

Prof. Dr. Özgür Yorbik, çocukların teknolojiden olumsuz yönde nasıl etkilediği hakkında bilgi verdi.

Prof. Dk Yorbik, "1 yaşındaki çocukların ekran karşısından tamamen uzak kalması gerekli. 2 ile 3 yaş arasındaki çocukların ise tamamen teknolojiden koparmak doğru değil. Bu yaştaki çocuklar bilgisayarla ve televizyonla 15 dakika gibi bir süre vakit geçirebilirler. Cep telefonları yüksek miktarda elektro manyetik dalga yaydıkları için beyni olumsuz etkiliyor. O yüzden cep telefonlarını çocuklardan uzak tutmak gerekir. Yine 3D filmlerin de 3 yaş öncesi göz gelişimine zararlı." diye konuştu.

Teknolojinin çocukların öğrenme becerilerinin de önünü kapattığını belirten Yorbik, "Çok sık bilgisayar oyunu oynayan çocukların duyguları tanımada, ifade etmede, kendisini anlatmada güçlük çekiyor. Çocuk bir şeyi ne kadar çok yaparsa onda ustalaşıyor, otomatikleşiyor ve hızlanıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde herkes arkadaş, insanlar kendilerini çok farklı bir şekilde gösterebiliyorlar. Çocuğun takip edilmesi zor, aynı zamanda kurban edilmesi de kolay bir ortam. Çocukların burada harcadığı zaman ders başarısını, aile ilişkisini ve sosyal gelişimini, kilosunu, vücut pozisyonunu olumsuz etkiliyor. Çocukların saatlerce parmaklarıyla dokunmatik ekran kullanmalarının hem eklemlerini hem de yazı yazma becerilerini olumsuz etkiliyor. Bu durumda çocukların motor becerilerinin daha az gelişiyor ve daha yavaş yazmaya başlıyor." ifadelerini kullandı.

Anne ve babalara çocuklarına kural koymalı ve bu kuralları uygulamalı diyen Prof. Dr. Özgür Yorbik, "Evde kurallar çok iyi konulmalı ve uygulanmalı, takip edilmeli ve kuralların yaptırımları olmalı. Kuralları koyarken o çocuğa bunun nedeni anlatılmalı ve yetişkinler de bu kurallara riayet etmeli. Teknoloji bağımlılığı aslında biraz da farklı alanları çocuğa sunabilmekle azaltılabilir. Spor yaparsa çocuk, çevresi orada olacaktır, zamanını orada geçirecektir. Böylece çocuğun yaşantısını ele geçirmesinin önüne geçilebilir. Çocuklar için en sıkıcı şeylerden biri de kitap okumak. Anne babalar kitap okumuyor. Buna dikkat eksikliği öğrenme bozukluğunu eklersek çocukların kitap okuması imkânsızlaşıyor. Çocuklar, oyunu, aksiyonu, eğlenmeyi seviyorlar. Kitapta bunlar varsa okuyabiliyor, etkinliklerde bunlar varsa katılabiliyorlar. Çocuklar ruhuna hitap edecek etkinliklere yönlendirilmeliler." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER