ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Mayıs 2013 Cumartesi 19:49

Teknolojiye yenik düşen müzik kasetlerini satarak geçimini sağlıyor


Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde 25 yıldır geçimini kaset satarak sağlayan Osman Türker (59), teknolojiye inat yok olan kaset satışına devam ediyor.

Türkiye’de 2 binli yılların başından itibaren teknolojiye yenik düşerek yerini CD’ye bırakan müzik kasetlerinin satışı neredeyse bitme noktasına geldi. Ancak Anadolu'da Akdağmadeni'nin de aralarında bulunduğu bazı şehirlerde seyyar tezgâhlarda hala kaset bulmak mümkün. İlçede 25 yıldır kaset satan Osman Türker, teknolojiye kaset satmayı sürdürüyor.
Piyasalarda müzik kaseti ile kasetçalarların da yok olduğunu belirten Osman Türker, "Ben yıllardır geçimimi kaset çalarak sağladım ve hala da bununla geçiniyorum. Tabi işler eskisi gibi değil. Kasetçalar bulmak çok zor, araçlarda bile artık kasetçalarların yerini CD’ler almış. Ben de bitmiş, yok olmak üzere olan bu işten hala ekmek yemeye çalışıyorum. Genelde benden kaset alan vatandaşlarımız yaşlı olan ya da orta yaş üstü kişiler. Onlar da evlerinde eski radyo kasetçaları değiştirmeyen kesim."dedi.

Kasetçalarların CD’lere göre daha dayanıklı olduğunu ifade eden Türker, "Müziği kasetten dinlemek insana ayrı bir zevk veriyor. Kaseti teybe koyup, düğmesine bastığın zaman çalıyor ama diğer taraftan hafıza kartı, CD, yok flaş bellek bize göre değil. Zaten yaşlı insanlar bu tarzdan, teknolojiden anlamıyorlar. Halen onlar benim gibi eski gelenekleri sürdürmeye çalışıyorlar. İnşallah kaseti yine ayakta tutacağım." diye konuştu.

Vatandaşlar da kasetlerin teknolojiye yenik düştüğünü belirterek, “Her güzel şeyin yerini bir gün daha güzelleri alabiliyor. Bundan 15 yıl önce bizler de herkes gibi sevdiğimiz sanatçının ilk çıkan kasetini satın alıyorduk. Şimdi kasetin yerini CD’ler aldı. Her yerde dinleyebiliyorsun. Bırakın kaseti, radyolu kasetçaları dahi bulmak çok zor. Her şey değişiyor." ifadelerini kullandı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER