ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Haziran 2013 Pazar 11:41

Teknoloji gelişti, stresleri azaldı


 Türkiye Hava Trafik Kontrolörleri Derneği Başkanı Birol Bilgin, hava trafiği artsa da teknolojinin gelişimine paralel olarak yaşadıkları stresin azaldığını bildirdi.
Birol Bilgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sözleşmeli kamu personelleri arasında üst dilimde maaş almalarına rağmen hava trafik kontrolörlüğünün en stresli ve yorucu işlerden biri olduğunu belirtti.
Hava trafik kontrolü olmak için iki yol bulunduğunu ifade eden Bilgin, Anadolu Üniversitesi Hava Trafik Kontrol Bölümüne her yıl 15 öğrencinin alındığını, bunun dışında ihtiyacı karşılamak için de Devlet Hava Meydanları İşletmesinin, çeşitli zamanlarda eğitim verip, sınav sonucu stajyer hava trafik kontrolü aldığını kaydetti.
Bilgin, uçuş sayısının her geçen yıl arttığına dikkati çekerek, "Buna karşılık teknoloji de her geçen yıl gelişiyor. Hava trafiği artsa da teknolojinin gelişimine paralel olarak yaşadığımız stres azaldı. Bütün stresine rağmen bu mesleği yapan herkes, mesleğine aşıktır" diye konuştu.
- "Rekor kırılsa da kapasitenin üzerine çıkılmıyor"
Türkiye'de en yoğun yolcu ve hava trafiğinin Atatürk Havalimanı'nda olduğuna dikkati çeken Bilgin, şunları söyledi:
"Uçakların 3 mil aralıklarla iniş yapabildiği Atatürk Havalimanında sık sık saatlik iniş-kalkış rekorları kırılıyor. Ama bu, uluslararası standartlarla belirlenmiş kapasitenin üzerine çıkıldığı anlamına gelmiyor. Hava kontrolörleri de hiçbir zaman için kapasitelerinin üzerinde çalışmıyor."
Bilgin, emekli oldukları zaman aldıkları maaşın, çalıştıkları zamana göre büyük düşüş göstermesinin öncelikli sorunları arasında yer aldığını dile getirerek, bununla ilgili girişimlerde bulunduklarını ve olumlu sonuç almayı beklediklerini sözlerine ekledi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER