ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Ocak 2014 Çarşamba 12:07

Tekel bayileri yasayı sosyal medya ile deliyor

Tekel bayileri yasayı sosyal medya ile deliyor


Alkol yasasının kabulü ile Türkiye genelinde birçok tekel bayisi sosyal medyaya sarıldı. Sosyal medya üzerinden açtıkları sayfalarda dükkanlarında sattıkları içkilerin reklamını yapan çoğu bayi aynı mecra üzerinden sipariş almaya başladı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Gül'ün onaylamasının ardından yasalaşarak alkol sunum ve satışına sınırlama getiren düzenlemeler ile birlikte günlük hayatta birçok değişiklik yaşandı. İlgili yasa ile sunum, satış ve tüketim ile ilgili onlarca yasaklama getirildi. Yasaklardan etkilenen tekel bayileri ise sosyal medya mecralarına yöneldi.

Türkiye’ de 31 milyon 247 bin 120 Facebook kullanıcısı var. Nüfusun yüzde 40'ı sosyal medya kullanıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılına ait 'Hane halkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması'nda yer alan 06-15 yaş grubu çocuklara ait verilere bakıldığında internet ile tanışma yaşı 9’a kadar düştü. İstatistikler incelendiğinde sosyal medya üzerinden paylaşılan içki reklamlarının gençler üzerinde etkili olduğu gözlemleniyor. Türkiye genelinde binlerce tekel bayisi haziran ayında yürürlüğe giren alkol sunumu ve satışına sınırlama getiren yasayı sosyal medya üzerinden deliyor. Açtıkları Facebook hesaplarında içki reklamı yapan bazı tekel bayileri ise bu mecralar üzerinden sipariş alıyor.

AĞIR CEZALAR VAR

Konu ile ilgili yasal mevzuatları değerlendiren avukat Cihan Yavuz idari para cezaları ile belge iptallerine dikkat çekti. Yavuz, “Özellikle halk arasında bilindiği şekliyle sigara yasağını düzenleyen, açıkçası tütün ile ilgili mamullerin zararlarını önlemeyi amaçlayan 4207 sayılı kanun kapsamında, biliyorsunuz 11 Haziran 2013 tarihinde bir takım değişiklikler ve ekstra yasal sınırlamalar ve belli yasaklar getirildi. Bu yasaklardan sonra özellikle bazı tekel bayilerinin sosyal medya hesabı üzerinden hatta internet üzerinden bir takım reklam çabası içerisine girdiklerini görüyoruz. Fakat bununla ilgili belirli yasalar var.” ifadelerini kullandı.

İlgili kanunun 10 yıldır yürürlükte olduğunu söyleyen Yavuz, şu bilgileri verdi: “Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Esasları Düzenleme Kanunu yani 4733 sayılı kanun, bu kanun yaklaşık 10 yıldır yürürlükte ve 2008 yılında değişen şekli var. Bu tür internet üzerinden reklam yapan ve alkol ile tütünü özendiren kişiler hakkında idari yaptırımlar söz konusu. Kanunun 8. maddesi çok ciddi idari para cezaları öngörüyor. Kısaca bahsetmek gerekirse tütün mamülleri ve alkollü içkilerin tüketicilere satışını internet, telefon faks, televizyon, radyo ve benzeri elektronik ticaret araçları veya posta üzerinden satış sistemi kuran ve faaliyette bulunanlara 20 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası öngörüyor. Yasa çok net. Bunun dışında eğer suç unsuru da içeriklerde bulunursa internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi ile ilgili kanun gereğince erişimlerin engellenmesi kararı verilebilecek. Bununla tekel bayilerinin gerçek ya da tüzel kişilerin bu işlemi fiilen gerçekleştirmesi engellenecek. Tekrarı noktasında idari para cezaları bir öncekinin iki katı haline gelecek. Beş yıl içinde işlenirse belgelerin iptaline karar verilecek. Daha sonra bu şekilde satış yapmak isteyen bayilerin bütün belgeleri iptal edilmiş olacak.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER