ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 11:48

"Tefekkür etmek varoluşun sorumluluğu"


Psikiyatrist Mustafa Ulusoy, tefekür etmenin varoluşun sorumluluğu olduğunu vurguladı.

Yazıları ve kitapları ile bilinen Mustafa Ulusoy, 10 sene aradan sonra ‘Aynalar Koridorunda Aşk’ kitabını yeniden derledi. Moral Dünyası Dergisi’ne mülakat veren Ulusoy, varoluş konusuna değinerek, “Var olmak yetmiyor insana. Var olmanın insanın içine yerleşmesi ayrı bir süreçtir.” dedi.

İnsanların sorunlarının varoluşu kabul etmekle bağlantılı olduğunu aktaran Ulusoy, “Varoluşun her an elimizden çıkma riski var. İşte bu kaygı ile sorunlar, sıkıntılar meydana geliyor.” saptamasında bulundu.
Ulusoy, şöyle devam etti:

“Varoluş ebediyet yolculuğunda pek çok merhaleden geçmekte, acılar, sıkıntılar, engellemeler, dertler içinde yani hayat dağdağası içinde çırpınmaktadır. Varoluşu kabullenmek, onu olumlu ya da olumsuz her haliyle yani başına gelenlerle kabullenmektir. Var olmanın sevincini de acı ve kederini de kabullenmektir. Hayatın başına ne gelirse güzeldir, hayırdır; şer olan bunlara isyan etmektir.”

Psikiyatrist Ulusoy, insanların temel sorunlarını aktardığı mülakatta şunları kaydetti:

“Temel sorunlardan en önemlisini mutlak varlığın bize verdiği değeri göz ardı edip, insanlardan gelecek değere, ilgiye, sevgiye bel bağlamak. Bu Narsizm’dir. İnsanlar, artık dolayımla değer bulma arayışında. Bu durum güneşten gelen ısı ve ışığa sırt dönüp gökte bulunan yıldızlarla aydınlanıp onlarla ısınmaya çalışmak gibi.”

Ulusoy, tefekkürün bir varoluş sorumluluğu olduğunu ifade etti. Tefekkür etmenin zihni boş kuruntulardan kurtardığını; bireyi anı yaşamaya ve anlamaya yönlendirdiğini dile getirdi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER