ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Şubat 2013 Çarşamba 21:01

TBMM Savunma Komisyonu üyeleri, TUSAŞ'ı gezdi


TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kaan Köksal ve beraberindeki bazı komisyon üyeleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi Anonim Şirketi'nde (TUSAŞ) incelemelerde bulundu.

Komisyon üyelerini TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya ve TUŞAS Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı karşıladı.

Köksal, burada yaptığı açıklamada, TBMM Milli Savunma Komisyonu üyeleri olarak, Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı'nın hazırladığı program çerçevesinde yerli savunma sanayi tesislerde incelemelerde bulunduklarını belirtti.

Geçen ay Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nı ve ASELSAN'ı ziyaret ettiklerini hatırlatan Köksal, bu gezilerin, her ay savunma sanayinde faaliyet yürüten yeni bir tesisle devam edeceğini bildirdi.

TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya da komisyon üyelerini TUSAŞ'ta ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Konuşmaların ardından, TUSAŞ Genel Müdürü Dörtkaşlı komisyon üyelerine yürütülen projeleri anlattı.

Dörtkaşlı, 1984 yılında kurulan şirketin, 4 bin 262 personelle çalıştığını, satış rakamlarının da geçen yıl 833 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Satışların yarısından fazlasını ihracattan elde ettiklerine dikkati çeken Dörtkaşlı, ''TUSAŞ, dünyanın 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde üst sırada yer alıyor. Amerika ve Avrupa kıtasından birçok ülke ile iş yapıyoruz. Ülkemizde 100'ün üzerinde firma ile çalışıyoruz'' dedi.
    
ATAK helikopteri üyeleri etkiledi
    
TUSAŞ'ın uçak, helikopter, insansız hava araçları, yapısal modernizasyon ve uzay alanlarında çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Dörtkaşlı şunları kaydetti:

''Yürüttüğümüz 150 proje bulunuyor. Hürkuş ve jet uçağı geliştirme projeleri bunlardan bazıları. ANKA insansız hava aracımız, ABD'nin Predator'ü ve İsrail'in Heron'u ile birlikte dünyada üçüncü. Ayrıca ''Turna'' ve ''Şimşek'' olmak üzere iki ayrı insansız hava aracı projeleri devam ediyor. Bunları, Hava Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri'yle Emniyet Genel Müdürlüğü'ne sunacağız. ATAK helikopterimiz ile ilgili son aşamaya geldik. ATAK için Pakistan, Güney Kore gibi ülkelere satış konusunda görüşüyoruz.''

Dörtkaşlı, ayrıca TUSAŞ'ın ürettiği ürünlerin yurt dışına satışı konusunda devlet desteğinin sağlanması için TBMM Savunma Komisyonu'nun sağlayacağı katkının önemli olduğunu söyledi.

Komisyon üyeleri daha sonra TUSAŞ'ın üretim ve montaj tesislerini gezdi. Gezi sırasında, Türkiye'nin milli savaş helikopteri ATAK, komisyon üyeleri için gösteri uçuşu yaptı. ATAK helikopterinin, manevra kabiliyetleri milletvekillerinin beğenisini kazandı.

Köksal, ziyaretin ardından yaptığı konuşmada, Türk savunma sanayi şirketlerine yaptıkları her geziden gururla ayrıldıklarını, TUSAŞ'ın ulaştığı gelişmişlik düzeyi ve yürüttüğü projeleri gördükten sonra bu gururun daha da arttığını dile getirdi.

Türk mühendislerinin tasarımı olan ATAK helikopterinin gösterisinden de oldukça etkilendiklerini ifade eden Köksal, ''Emniyet Genel Müdürü olduğum dönemde de birçok helikopter gösterisi izlemiştim. Ancak ilk defa böylesine seri, adı gibi atak bir helikopter gördüm. Türkiye'nin önemli bir projesi. Geldiği nokta memnuniyet verici. Bir otomobille bile zor yapılacak hareketleri kolaylıkla yapabiliyor. ATAK'ın pazarlama çalışmaları da sürüyor. Bunun için gereken katkıyı vereceğiz'' diye konuştu.

Komisyon üyeleri ile TUSAŞ yöneticileri ve çalışanları hatıra fotoğrafı çektirdi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER