ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Nisan 2013 Pazartesi 21:03

TBMM Savunma Komisyonu üyeleri, fırtına obüsüne hayran kaldı

TBMM Savunma Komisyonu üyeleri, fırtına obüsüne hayran kaldı


Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Savunma Komisyonu üyeleri, fırtına obüsünün üretildiği Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’nda incelemelerde bulundu. Üretim tesislerini gezen komisyon üyeleri, fırtına obüsü ile leopar tankının gösterisini izledi.

TBMM Savunma Komisyonu üyeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin imkân ve kabiliyetleri ile savunma sanayinde meydana gelen önemli gelişmeler hakkında bilgi almak için bazı askeri birlik ve tesislere yönelik düzenlediği gezi programına devam ediyor. Bu sabah Gölcük Donanma Komutanlığı'nda incelemelerde bulunan Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kırıkkale Milletvekili Oğuz Kağan Köksal, Başkan Vekili İstanbul Milletvekili Şirin Ünal, Afyon Milletvekili Ahmet Toptaş, Ankara Milletvekili Seyit Sertçelik, Antalya Milletvekili Arif Bulut, Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğlu, Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Ramazanoğlu, Karabük Milletvekili Osman Kahveci ve Şanlıurfa Milletvekili Halil Özcan, buradaki programlarının ardından Sakarya'nın Arifiye ilçesinde ki General Ali Fuat Cebesoy Kışlası 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’na geldi. 1nci Ana Bakım Merkezi Komutanı Bakım Kıdemli Albay Erturul Akkaya tarafından karşılanan komisyon üyeleri, gezinin başında brifing aldı.

Komisyon üyeleri daha sonra optik dürbün imalat bölümleri ile fırtına obüsünün imalat alanları ile leopar tanklarının bakım ve tamirlerinin yapıldığı alanları gezerek incelemelerde bulundu. Komisyon üyeleri, tesislerin büyük bir bölümünü askeri araçla dolaşarak inceledi. Komisyon üyeleri gezinin sonunda fırtına obüsü ve leopar tankıyla yapılan gösteriyi izledi.

Programın sonunda gazetecilere açıklama yapan Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal, TBMM Milli Savunma Komisyonu olarak Milli Savunma Bakanlığı ve Genel Kurmay Başkanlığı'nca müştereken hazırlanan br program çerçevesinde askeri ve savunma sanayisiyle ilgili tesislerde incelemelerde bulunduklarını söyledi. Daha önce değişik tesisleri gezdiklerini ifade eden Köksal; "Donanma Komutanlığı'nda gerekli bilgileri aldık. Daha sonra 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı'da ki çalışmaları görmeye geldik. Ana Bakım Merkez Komutanlığı denince dışarıdan sanki ufak bir üniteymiş gibi geliyor. Araçla iki saate yakındır dolaştık. Bazı yerleri atlayarak dolaştık. İçinde araçla dolaşacak geniş bir tesisin içinde bulunuyoruz. Tesisin genişliği alan olarak değil içinde yapılan çalışmaların genişliği, modernliği, mükemmelliği doğrusu bizi etkiledi. Hatta büyüledi diyebileceğimiz güzellikleri gördük" dedi.

"NE KADAR BÜYÜK BİR DEVLET OLDUĞUMUZU BİR KERE DAHA GÖSTERİYOR"

Her yapılan işin millileştirilmesi, yerli imkanları daha çok katabilmek ve katma değerde ülkemizin payını arttırabilmek noktasında çalışmalar yapıldığını anlatan Köksal, şunları kaydetti: "Gördüğümüz kadarıyla pek çok noktada da bunu başarmışlar. Çoğu şeyi ülkemiz tasarımlarıyla izlemekten gurur duyduk. Özellikle fırtına obüsünün hareketleri ki bunun hemen hemen tamamı Türk tasarımcıları tarafından zannediyorum motorunun bir şeyi hariç diğer her şeyi de milli sistemimiz içerisinde gerçekleştiriliyor. Bu gerçekten ülkemiz için övünç verici bir olay. Böylesine önemli bir silahı, böylesine hassas bir silahı, yapabilecek güce gelmiş olmamız bizim ne kadar büyük bir devlet olduğumuzu bir kere daha gösteriyor. Bu yapılırken muazzam bir çalışma gördük. Komutanlar dahil bütün kademede ki arkadaşların bu işi yaparken büyük bir heyecanla, sanki herkes işe yeni başlamış, enerjisi yüklü bir çalışma içerisinde gördüm. Özellikle savunma sanayisinde gittikçe millileşmek, her ünite bir tarafından tutarak kendi yaptıklarının millileştirilmesi gayreti içinde. Ülkemizin geldiği bu noktadan hepimiz gurur duyuyoruz."

1'inci Ana Bakım Merkezi Komutanı Bakım Kıdemli Albay Erturul Akkaya'da ürünleriyle gurur duyduklarını ifade ederek; "Bize görev verildikçe en iyisini yapmak için tüm birlik arkadaşlarımızla beraber yarış içerisindeyiz" diye konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER