ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Hafif Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 15:07

TBMM Başkanı Çiçek, Sırbistan'da


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Türkiye ile Sırbistan arasındaki iyi ilişkiler, bölgedeki bütün ülkelerin yararına olacaktır" dedi.
     Çiçek ve beraberindeki heyet, Sırbistan Halk Meclisi Başkanı Neboyşa Stefanoviç'i meclis binasında ziyaret etti.
     Ziyaretin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çiçek, Türkiye'nin, Balkanlar'daki sürdürülebilir istikrar ve gelişim doğrultusunda, Sırbistan'la olan işbirliğine büyük önem verdiğini belirtti.
     Çiçek, "Türkiye ile Sırbistan arasındaki iyi ilişkiler, bölgedeki bütün ülkelerin yararına olacaktır" diye konuştu.
     Türkiye ve Sırbistan parlamentoları arasındaki işbirliğinin önemine işaret eden Çiçek, Stefanoviç'ten Güneydoğu Avrupa Parlamentolar Asemblesi'nde, 20 Mayıs'ta görüşülecek tasarılara destek vermesi talebinde bulunduklarını belirtti.
     Çiçek ayrıca, Türkiye'nin, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği (2015), 2021 yılında İzmir'de yapılması planlanan EXPO Fuarı ve İstanbul'un 2020 Olimpiyatları adaylığı konularında da destek istediklerini ifade etti.
     Cemil Çiçek, görüşmede, Stefanoviç ile Belgrad'da Yunus Emre Kültür Merkezi açılması, Sırbistan'ın, Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde bulunan Novi Pazar (Yeni Pazar) kentinde, Türkiye'nin başkonsolosluk açması konusundaki taleplerini de ele aldıklarını bildirdi.
     Ziyaretin ardından Çiçek, Sırbistan Halk Meclisi anı kitabını imzaladı ve yetkililerden meclisin çalışmaları hakkında bilgi aldı.
    
     -"İşbirliğimizi geliştirmeliyiz"-
    
     Stefanoviç ise iki ülke parlamentoları arasındaki işbirliğinin ve ekonomik ilişkilerin sürdürülmesinin önemine işaret etti.
     Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliği için Türkiye'nin verdiği destek dolayısıyla Çiçek'e teşekkürlerini sunan Stefanoviç, ''Önemli olan, iki halkları arasındaki karşılıklı anlayış ve iki devlet arasındaki daha güçlü işbirliğidir. İşbirliğimizi geliştirmeliyiz'' diye konuştu.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER