ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Mayıs 2014 Cumartesi 21:58

TBMM Başkanı Çiçek Romanya'da

TBMM Başkanı Çiçek Romanyada

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin önerisi üzerine kurulan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'nin (GDAÜ), Balkanlar'ın ortak iradesini ve özgür sesini yansıtan, Balkanlar'ın yegane sahiplenme örneği olan işbirliği forumu olduğunu söyledi.


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin önerisi üzerine kurulan Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci'nin (GDAÜ), Balkanlar'ın ortak iradesini ve özgür sesini yansıtan, Balkanlar'ın yegane sahiplenme örneği olan işbirliği forumu olduğunu söyledi.
Romanya'nın başkenti Bükreş'te düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Parlamenter Asamblesi (GDAÜ PA) toplantısı kapsamında "Avrupa çerçevesinde gelecekteki GDAÜ PA'nın rolü" konulu tartışma panelinde konuşan Çiçek, Bonsan Hersek, Kosova ve Ukrayna'daki gelişmelere değinerek GDAÜ PA'nin daimi bir sekreteryanının kurulması, sekreteryanın 5 yıllık ev sahipliği ve tam finansmanını Türkiye'nin yapması teklifini sundu.
Konuşmasına, "Türkiye'nin önerisi üzerine kurulan GDAÜ, Balkanlar'ın ortak iradesini ve özgür sesini yansıtan Balkanlar'ın yegane sahiplenme örneği olan işbirliği forumudur" sözleriyle başlayan Çiçek, dini, etnik ve mezhepsel çatışmaların körüklendiği ve küresel barışa tehdit oluşturulduğu bu dönemde bölgesel işbirliğinin sağlanmasının her zamankinden daha önemli hale geldiğini belirtti.
Geçmişteki çatışmalardan ve bölünmelerden dersler alınması gerektiğini ifade eden Çiçek, "Aramızdaki işbirliğini ve dayanışmayı geliştirmemiz gerektiğine inanıyorum" dedi.
- Bölgeyi geleceğe bağlayan vizyon
Bölgeyi geleceğe bağlayan ortak vizyondan söz eden Çiçek, Balkanlar'ın ortak Avrupa Atlantik yönelimi, bölge barışı ve istikrarı bakımdan önem taşıdığını dile getirdi.
Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile bütünleşmesinin altını çizen Cemil Çiçek, Türkiye'nin de buna destek verdiğini belirterek "Türkiye olarak bir parçası olduğumuz Balkanlar'ı Avrupa'nın çevresi değil, kalbi olarak görmeyi umuyoruz" ifadesini kullandı.
Çiçek, Türkiye'nin Bosna Hersek'in toprak bütünlüğünün muhafazasıyla, istikrar içinde işleyen bir devlet yapısına sahip olmasını arzu ettiğini vurguladı.
Bu ülkede özellikle gençler arasındaki işsizliğin büyük sıkıntı yarattığına işaret eden Çiçek, "Protestolar bitmiş olmakla birlikte, protestoların arkasındaki nedenler sürmektedir. Bosna Hersek'teki tüm siyasi aktörlerin olayların nedenlerini ayrıntılı bir şekilde analiz etmesini ve etnik köken ayrımı olmaksızın Bosna Hersek halkının haklı taleplerini dikkate almasını umuyoruz" diye konuştu.
Kosova'nın Bölgesel İşbirliği Konseyi'ne katılmasını destekleyen, Belgrad - Priştine diyalog sürecini "tarihi ilerleme" olarak nitelendiren Çiçek, Kosovalı yetkililerin tüm GDAÜ toplantılarına davet edilmesinin önemli olduğunu vurguladı.
- Ukrayna'daki gelişmeler
Konuşmasında Ukrayna'daki gelişmelere de değinen Çiçek, Türkiye'nin konuya kaygı ve endişeyle yaklaştığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Türkiye Ukrayna'daki krize bu ülkenin bağımsızlığı, egemenliği, siyasi birliği ve toprak bütünlüğü temelinde, demokratik ilkeler çerçevesinde, uluslararası hukuka ve uluslararası anlaşmalara uygun bir çözüm bulunmasını savunmaktadır. Ukrayna'daki gerginliğin düşürülmesinde AGİT'in rolünü destekliyoruz. Hukuka aykırı emrivakileri kabul etmiyoruz. Kırım'ın Rusya Federasyonu'na fiilen ilhakın teşebbüsünü tanımıyoruz. Rusya'nın Ukrayna ile anlamlı bir diyalog içine girmesini destekliyoruz. Kırım'ın asli unsuru olan ve tarihte büyük acılara maruz bırakılmış soydaş kırım Tatar Türklerinin güvenlik ve esenliğine halel gelmemesine büyük önem veriyoruz. Bu bağlamda Türkiye'nin Rusya ile diyaloğunun önem taşıdığına inanıyoruz."
- Türkiye'nin teklifi
GDAÜ'nün bütçe ve sekreterya ihtiyacının gündeme geleceğini belirten Çiçek, GDAÜ PA'nin daimi bir sekreteryaya sahip olmasını önererek, "Türkiye'nin böyle bir sekreteryaya ev sahipliği yapmaya talip olduğunu, ve 5 yıllık giderlerini karşılamaya da hazır olduğunu ifade etmek isterim" diye konuştu.
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bir yandan GDAÜ PA programına katılırken, diğer yandan foruma katılan mevkidaşları ile ikili görüşmelerde de bulundu.
Sabah saatlerinde ilk görüşmesini Romanya Senato Başkanı Kalin Popescu Tarçieanu ile yapan Çiçek, daha sonra Hırvatistan mevkidaşı Josip Leko, Arnavutluk mevkidaşı İlir Meta, Karadağı mevkidaşı Branko Krivokapiç ve Romanya Parlamento Başkanı Valeriu Ştefan Zgnea ile biraraya geldi.
Çiçek, ev sahipliğini yapan Romanya Parlamentosu'nun uluslararası konukların onuruna Snagov Sarayı'nda vereceği resmi yemeğe de katılacak.
Yarın sona erecek GDAÜ PA toplantısına Türkiye'nin yanı sıra Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Yunanistan, Moldova, Karadağ, Slovenyi, Makedonya ve Romanya katılıyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER