ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 18:46

TBMM Başkanı Çiçek Kırım'da


TBMM Başkanı Cemil çiçek, Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı, Ukrayna Parlamentosu üyesi Mustafa Kırımoğlu ile görüştü.
     Çiçek, resmi ziyaret için geldiği Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin başkenti Simferopol'de, Kırımoğlu ile yaptığı görüşmede, "Türkiye sizin sorunlarınızı kendi meselesi gibi kabul etmektedir" dedi.
     Kırım Tatarlarının geri dönüşleriyle ilgili ortaya çıkan sorunların bir an önce giderilmesini istediklerini belirten Çiçek, Ukrayna ve Türkiye'nin mutabakat zabıtlarını imzalamasıyla TİKA'nın burada yeni projeler yapma imkanını bulacağını dile getirdi.
     "Birbirinize kızmayın, küsmeyin" diyen Çiçek, Kırım Tatarlarının çok acı çektiğini, bunların son bulmasını dilediklerini söyledi.
     Çiçek, daha sonra Bahçesaray'a giderek burada Han Sarayı'nı gezdi. Sivastopol'a geçen Çiçek, Türk şehitliğini ziyaret etti, çelenk koydu.
     Şeref defterini de imzalayan Çiçek, şunları yazdı:
     "Ukrayna'ya resmi ziyaretim vesilesiyle, 1853-1856 Kırım Harbi'nde can vererek bugün dost Ukrayna topraklarının bağrında yatan sizlerin aziz hatırasını yad etmek üzere huzurunuzda bulunmanın heyecan ve gururu içindeyim.
     Manevi varlığınız, Türk ve dünya tarihine bıraktığınız şerefli izle milletimize daima güç vermektedir. TBMM adına sizleri minnet ve rahmetle anıyor, aziz hatıranız önünde saygıyla eğiliyorum. Ruhunuz şad, hatıranız ebedi, mekanınız cennet olsun."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER