ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2013 Perşembe 17:00

TBMM Başkanı Çiçek: Güneşin önemli bir kısmı battı


TBMM Başkanı Cemil Çiçek yeni anayasa çalışmaları ile ilgili “Güneş batmak üzere dedim. Güneşin önemli bir kısmı battı gibi geliyor bana. Bu da komisyonun takdirlerine sunulur.” dedi.

    TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Ulucanlar Cezaevi Müzesi açılışında gazetecilerin yeni anayasa çalışması ile ilgili sorularını cevapladı. Çiçek, 1 Ekim’de açılacak Meclis’te, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 11. Cumhurbaşkanı olarak son kez Genel Kurul’a hitap edeceğini hatırlatarak, “Bu seferki açılışın böyle tarihi bir önemi de var.” diye konuştu. Normal çalışma programına göre Meclis’in çalışmalarını sürdüreceğini dile getiren Çiçek, “Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalışması Meclis takvimi ile bağlantılı değil. Komisyon çalışmalarına devam ediyor. Geçmişte de söyledim, kırmızı ışıkta biraz mazot yakıyoruz, biraz benzin yakıyoruz. Motor çalışıyor, tamam bir hararet var ama yeteri kadar mesafe alamıyoruz. Belki üzerinde durulması gereken konu odur. Çalışıp çalışmamasından ziyade çalışıldı ne netice elde ediliyor, bu çalışma temposu ile ya da bu şekli ile bu iş nereye kadar gidecek? Bunu hep beraber, bir an evvel siyasi partilerimizin, hepimizin değerlendirmesi gerekiyor.” dedi.
    
    Gelinen noktanın tatmin edici olmadığını kaydeden Çiçek, “Komisyon olarak daha evvel koyduğumuz hedeflerin çok gerisindeyiz. Onun için zamanda güneş batmak üzere dedim. Güneşin önemli bir kısmı battı gibi geliyor bana. Bu da komisyonun takdirlerine sunulur.” ifadesini kullandı.

    Meclis Başkanı Çiçek, açılış töreninde yaptığı konuşmada ise bir zamanlar yurt dışında Türkiye’nin Ulucanlar ve Bayrampaşa Cezaevi ile anıldığını belirterek, “Uluslararası raporlarda Ulucanlar ve Bayrampaşa’nın sembolleştirdiği Türkiye imajı büyük ölçüde ortadan kalktı. Temennim odur ki, her cezaevinin akıbeti böyle olsun.” şeklinde konuştu.

    Çiçek, avukatlık stajı yaparken ilk kez Ulucanlar Cezaevi’ne vefat eden bir idam mahkumunun otopsisi için geldiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER