ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 17:15

TBMM Başkanı Çiçek, Cenevre'de


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kırım Tatarları'nın hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınmasını istediklerini belirterek, "uluslararası hukuka aykırı emrivakilerin Kırım'da kalıcı bir statü oluşturmasını kabul etmediklerini" bildirdi.
Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 130. Genel Kurulu toplantılarına katılmak için geldiği İsviçre'nin Cenevre şehrinde yaptığı temasları basın mensuplarına değerlendiren Çiçek, Türkiye'nin güncel konularla ilgili görüşlerini PAB Genel Kurulu'nda dile getireceğini söyledi.
Toplantılar sırasında ikili görüşmelere de fırsat bulduklarını dile getiren Çiçek, birçok parlamento başkanı ile görüştüğünü ve görüşmelerinin bugün ve yarın da devam edeceğini belirtti. Temaslarında gündemdeki sıcak konuları ve Türkiye'nin beklentilerini ifade ettiklerini anlatan Çiçek, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne adaylığı ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) bazı uluslararası kuruluşlara gözlemci üye olarak katılması konularını da görüşmelerde gündeme getirdiklerini aktardı.
KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber'in de temaslara katıldığını belirten Çiçek, böylece görüşmelerin ikili olmaktan çok üçlü hale geldiğini söyledi.
-Ukrayna'daki gelişmeler-
Ukrayna ile iligili gelişimelerin ikili temaslarında çok fazla gündeme gelmediğini, sadece Birleşik Arap Emirlikleri Meclis Başkanı ile görüşmesinde bu konuyu ele aldıklarını anlatan Çiçek, PAB Genel Kurulu'nda yapacağı konuşmada bu konuyu da gündeme getireceğini belirtti.
Türkiye'nin baştan beri Ukrayna'nın bağımsızlığı, toprak bütünlüğü ve halkın siyasi birliği noktasındaki hassasiyetini ifade ettiğine dikkati çeken Çiçek, şunları kaydetti:
"Çünkü bizim Ukrayna'yla çok yakın ilişkilerimiz var, aynen Rusya'yla olduğu gibi. Ortada da bir ihtilaf var. Biz bu ihtilafın, barış ve diyalog yoluyla uluslararası hukuk çerçevesinde, demokratik ilkeler çerçevesinde çözülmesini arzu ediyoruz. Bunu da muhataplarımıza böyle ifade ediyoruz.
Ayrıca, buna ilaveten bizim Kırım'la özel bağımız var. Orada, Kırım'da yaşayan Tatar soydaşlarımız var. Bunlar geçmişte de acılar çektiler, yeni acılara muhatap olmalarını istemiyoruz. Hak ve özgürlüklerinin teminat altına alınmasını istiyoruz. Uluslararası hukuka aykırı emrivakilerin burada kalıcı bir statü oluşturmasını kabul etmiyoruz. Dışişleri Bakanlığımızın açıklaması da böyle, biz de muhataplarımıza görüşlerimizi bu şekilde ifade etmeye çalışıyoruz."
-PAB Genel Sekreterliğinde Pakistan'a destek-
Toplantılarda PAB'ın Genel Sekreterliği için seçim yapılacağını anımsatan Çiçek, "Türkiye olarak üç aday içerisinde Pakistan'ı destekliyoruz" dedi.
Çiçek, Türkiye'yi milletvekilleriyle birlikte en iyi şekilde temsil etmeye ve Türkiye'nin bölgesel konular dahil gündemdeki konularla ilgili görüşlerini en iyi şekilde anlatmaya gayret ettiklerini söyledi.
PAB Genel Sekreterliği için, Pakistan'ın yanı sıra Belçika ve Kamerun yarışacak.
Diğer taraftan TBMM Başkanı Çiçek, Letonya Meclis Başkanı Aboltina Solvita ile de ikili görüşme yaptı.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER