ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 17 Mart 2014 Pazartesi 12:11

TBMM Başkanı Çiçek Cenevre'de


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Parlamentolar Arası Birlik (PAB) 130. Genel Kurulu toplantılarına katılmak için bulunduğu İsviçre'nin Cenevre şehrinde Pakistan Meclis Başkanı Serdar Ayaz Sadık ile görüştü.
Çiçek'e, Uluslararası Konferanslar Merkezi'ndeki görüşmede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Meclis Başkanı Sibel Siber de eşlik etti.
TBMM Başkanı Çiçek görüşmede, Pakistan ve Türkiye arasındaki ilişkilerin çok özel ve devletten devlete olmasından öte halktan halka ilişkiler olduğunu söyledi.
Parlamentoların halkı temsil ettiğine işaret eden Çiçek, iki ülke arasındaki ilişkilerin derin ve ciddi bir şekilde yürütüldüğünü kaydetti.
Çiçek, "İki ülke arasında çok memnuniyet verici şekilde bir siyasi sorun yok. Her alanda sizinle dayanışma içerisindeyiz. Karşılıklı üst düzey hükümetler seviyesinde ilişkiler var. Ümit ediyorum biz de parlamento başkanları ve parlamenterler olarak bu tür uluslararası toplantılarda istişareler içinde oluruz" diye konuştu.
Sadık ile görüşmekten büyük memnuniyet duyduğunu da belirten Çiçek, Sadık'ı Türkiye'ye davet etti.
Çiçek dün akşam Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Cenevre Ofisi nezdindeki Büyükelçisi Mehmet Ferden Çarıkçı tarafından verilen resepsiyonda, PAB Genel Sekreteri Anders Johnsson ile bir araya gelmiş, KKTC Meclis Başkanı Siber de resepsiyona katılmıştı.
Çiçek'in temaslarına KKTC Meclis Başkanı Siber'in de katılması, KKTC'nin uluslararası alanda tanıtımına katkı sağlamayı amaçlıyor.
PAB Genel Kurulu toplantılarına 141 ülkeden yaklaşık 715 parlamenter iştirak ediyor.
Toplantılarda, dünyanın nükleer silahlardan temizlenmesi, Suriye, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Ukrayna'daki son gelişmeler dahil pek çok uluslararası konu ele alınacak.
PAB'ın yeni genel sekreterinin de seçileceği genel kurul toplantıları 20 Mart'a kadar devam edecek.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER