ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Nisan 2013 Salı 15:09

TBMM Başkanı Çiçek, Bosna-Hersek'te


TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Türkiye'nin, Bosna-Hersek halkının da devletinin de dostu olduğunu belirtti.
     Temsilciler Meclisi Başkanı Bojo Lyubiç ve Milletler Meclisi Başkanlık Divanı üyeleriyle görüşmesinin ardından meclis binasında düzenlenen ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada, Çiçek, Bosna-Hersek'teki her olumlu gelişmenin Türkiye'de de olumlu karşılandığını söyledi.
     Çiçek, "İlişkilerimiz sadece devletten devlete değil, halktan halka gönül ilişkileridir" dedi.
     Türkiye'nin, Bosna-Hersek'in NATO ve AB ile bütünleşmesine, Balkan ülkeleri arasında barış ve istikrara yönelik her türlü çabaya destek vermeyi sürdüreceğine işaret eden Çiçek, Bosna-Hersek'in bölge, Avrupa ve dünyadaki olumlu gelişmelerin gerisinde kalmamasını arzuladıklarını dile getirdi.
     Çiçek, Türkiye ve Bosna-Hersek parlamentoları arasındaki siyasi ilişkilerin yanı sıra ekonomik ve ticari işbirliklerinin de geliştirilmesinin önemine dikkati çekti.
    
     -"Türkiye'nin desteği önemli"-
    
     Bosna-Hersek Temsilciler Meclisi Başkanı Bojo Lyubiç, Cemil Çiçek ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
     Bosna-Hersek ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sağlamlığına işaret eden Lyubiç, iyi siyasi ilişkilerin ekonomik ve ticari ilişkilere de yansıması gerektiğini söyledi.
     Lyubiç, Türk yatırımcıların son yıllarda, Bosna-Hersek'teki yabancı yatırımcılar listesinde 12. sıradan 9. sıraya yükselmesini sevindirici bulduklarını ifade etti.
     Bosna-Hersek'teki Türk yatırımlarının artmasıyla birlikte Türkiye'nin bölgedeki ekonomik etkisinin daha fazla hissedilebileceğine işaret eden Lyubiç, Türkiye'ye, Bosna-Hersek'in istikrarına verdiği destekten dolayı teşekkür etti.
     Türkiye ile Bosna-Hersek'in NATO, AB ve bölgesel işbirliği konusunda hemfikir olduğunun altını çizen Lyubiç, "Hırvatistan'ın 1 Temmuz'da AB'ye tam üye olmasıyla Bosna-Hersek, artık AB'nin sınır komşusu olacak. Bu bağlamda, Türkiye'nin desteği çok önemli" dedi.
     Bosna-Hersek Milletler Meclisi Başkan Yardımcısı Ognyen Tadiç ise konuşmasında, "hem siyasi hem ekonomik açıdan Avrupa ve dünya çapında güç olan Türkiye'nin, Bosna-Hersek'e desteğinin önemini" vurguladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER