ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Kuvvetli Sağanak
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 13:54

TBB: Baskı ve şiddetin sorumluları hakkında da gereğini yapacağız


Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, “Avukatlara yönelik baskı ve şiddetin sorumluları hakkında da gereğini yapacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.” dedi.

Metin Feyzioğlu, dün İstanbul’da Çağlayan Adliyesi’nde 50’ye yakın avukatın Çevik Kuvvet ve özel güvenlik görevlileri tarafından otobüslere doldurulup emniyete götürülmeleri sırasında yaşananlara ilişkin yazı bir açıklama yaptı.

Meslektaşlarının, Gezi Parkı olaylarında polisin uyguladığı şiddeti protesto ettikleri ve bu şiddetin sorumluları hakkında savcıları göreve çağırdıkları sırada, kendilerinin de şiddet mağduru olduğunu savunan Feyzioğlu, "Yargının kurucu unsuru olan avukatlar yerde sürüklenirken müdahale etmeye çalışan pek çok meslektaşımız da şiddetten nasibini almış ve onlar hakkında da yakalama işlemi uygulanmıştır. Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre yakalama işlemi, ancak tutuklamanın şartları var ise uygulanabilir. Somut olayda, kaçma veya delilleri karartma ihtimali bulunmayan, kimlikleri rahatlıkla tespit edilebilecek, üstelik hukuk devletini ve insan haklarını korumaktan başka gayesi olmayan meslektaşlarımızın yakalanmasına dair emrin hukuka aykırı olduğu kuşkusuzdur. Esasen, Çağlayan Adliyesi’nde yerlerde sürüklenen avukatlar değil, adalettir ve avukatların temsil ettiği yurttaşlardır.” ifadelerini kullandı.

“SAVUNMAYI SAVUNMAK”

Türkiye Barolar Birliği olarak, Gezi Parkı gösterilerinde polis tarafından uygulanan şiddetin sorumluları hakkında, bu şiddeti teşvik edenler, azmettirenler ve göz yumanlar da dahil olmak üzere, hak ettikleri gerekli adli ve idari soruşturmaların açılmasının takipçisi olacaklarını kamuoyuna duyurduklarını hatırlatan Feyzioğlu, “Bugün geldiğimiz noktada bir kez daha savunmayı savunmak zorunda bırakılmış bulunuyoruz.
Avukatlara yönelik baskı ve şiddetin sorumluları hakkında da gereğini yapacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.” açıklamasını yaptı.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER