ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2013 Perşembe 15:00

Tayland'daki uluslararası biyoçeşitlilik toplantısı


Tayland'daki uluslararası biyoçeşitlilik toplantısına katılan ABD heyeti, müzik aletleri için "pasaport" önerisinde bulundu.
   
  Bangkok'ta düzenlenen tehlike altındaki türlerin ticaretine ilişkin toplantıya katılan ABD heyeti, müzik aletlerine "pasaport" önerisinin, yapımında yasal olarak egzotik ağaçlar, fildişi ya da kaplumbağa kabuğu gibi malzemeler kullanılmış müzik aletlerinin seyahatler sırasındaki kontrollerde sorunlara neden olmamasını amaçladığını bildirdi.
    
ABD'nin önerisinin, toplantıda kabul edilmesi durumunda, müzisyenler aletleri için 3 yıl geçerli "pasaport" taşıyabilecek.
   
  Tehlike altındaki türlere ait malzemelerin yasa dışı kullanıldığı müzik aletlerine gümrük yetkililerince el konulmasının, özellikle ABD'deki müzik piyasasında 2011'den bu yana artan bir endişeye neden olduğu belirtiliyor. Pek çok kişi, yüksek fiyatlara satın aldıkları ve seyahat ederken yanlarında taşıdıkları enstrümanlarda bu tür malzemelerin kullanıldığının farkında bile olmuyor.
    
Bangkok'ta düzenlenen "Nesli Tehlike Altında olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES)" toplantısına 178 ülke destek veriyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER