ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Mart 2014 Cuma 14:24

Tayland'da hükümet karşıtı gösteriler


Tayland'da siyasi krize dönüşen hükümet karşıtı gösterilerde iki kişinin yaralandığı bildirildi.

Başkent Bangkok'un çeşitli bölgelerinde bazı grupların hükümet karşıtı gösterileri halen devam ediyor. Gösterilerin bugünkü bölümünde, bir parkın yanında açılan ateş sonucu iki kişi yaralandı.
Ülkede şiddet olayları sürerken, gösterilerin liderlerinden biri olan Taya Teepsuwan, silahlı kişilerin ailesinin evine yönelik saldırısının ardından gösterilere ve hükümet karşıtı hareket Halkın Demokratik Reform Komitesi'ne katılımını güvenlik kaygıları nedeniyle askıya aldığını duyurdu.

Tayland Genelkurmay Başkanı General Prayuth Chan-ocha ise hükümet karşıtı gösterilerin neden olduğu siyasi krizin sonlandırılması için ''özel yöntemler'' gerekebileceğini belirtti. Gözlemciler, Chan-ocha'nın bu açıklamasını "bir darbe ihtimalinin iması" olarak yorumladı.

Ülkede siyasi krize neden olan gösterileri tartışmak ve ordudaki yeni görevlendirmeleri değerlendirmek için bu hafta içinde iki kez Genelkurmay Başkanı ile toplantı yapan Başbakan Yinglak Şinavtra'nın bugün de yeni bir General Prayuth Chan-ocha ile bir kez daha görüşmesi bekleniyor.

Bangkok Post gazetesinde yer alan, askeri konularda uzman gazeteci Wassana Nanuam'ın haberine göre, hükümet destekçilerinin ordunun muhalif PDRC hareketi ile yakın bağının devam ettiğine yönelik güçlü inancı bulunuyor. Habere göre, kimse darbe olmayacağına yönelik garanti veremiyor.

Başkentin sokakları, hükümet karşıtı hareketin başladığı kasım ayından bu yana düzenli olarak gösterilere sahne oluyor. Bağımsız bir kuruluş olan Erawan Acil Servisi, gösterilerle bağlantılı olarak 22 kişinin öldüğünü, yaklaşık 700 kişinin ise yaralandığını bildirdi.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER