ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Aralık 2013 Pazartesi 11:29

Tayfunun küstürdüğü balıkçılar denizle barışmaya başladı


Haiyan Tayfunu'nun ardından teknelerini kaybeden balıkçılar, yeniden denize dönmeye başladı. Yaklaşık bir hafta içinde yaptıkları ağaçtan tekneleriyle tekrar sularla buluşan balıkçılar, günde tuttukları 3 kilo balıkla hem geçimlerini sağlıyor hem de ailelerinin karınlarını doyuruyor.

Tayfundan etkilenen Filipinler'in Ormoc şehrinde balıkçılar yeniden körfezde boy göstermeye başladı.
Sabah erken saatlerde kalkan balıkçılar "sakayan" adını verdikleri ağlarını, ağaçtan yapılan küçük teknelerine koyup, diğer balıkçıların yardımıyla evlerinin önündeki teknelerini denize taşıyor. Beş kişinin rahatlıkla taşıyabildiği teknelerin bambu ağacından yapılan ve dengeyi sağlamak için kullanılan iki yanındaki bölümleri dikkat çekiyor.

Belli bir süre kürek çekerek sığ sudan uzaklaşan balıkçılar daha sonra çalıştırdıkları motorların yardımıyla derin sulara gidiyor. Birçok balıkçının tercihi ise Ormoc Körfezi çevresindeki küçük adalar oluyor. Buralarda ağlarla veya oltalarla balık tutmaya çalışan balıkçılar, denizde kaldıkları 4-5 saatin ardından kıyıya çıkıyor. Balıklarının bir bölümünü satan balıkçılar kalanlarını ise evlerine götürüyor.

Bir balıkçı günde yaklaşık 3 kilo balık yakalıyor. Günlük kazançları ise yaklaşık 30 lira oluyor.

Teknesini evinin altına sakladı

 

Uzun yıllardır balıkçılık yapan Antonino Cadis, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tayfunun tüm hayatı olduğu gibi balıkçılığı ve balıkçıları da etkilediğini belirtti.

Tayfunun ardından birçok balıkçının sıkıntı yaşadığını dile getiren Cadis, "Yüzlerce balıkçı tayfun dolayısıyla teknesini kaybetti" diye konuştu.

Söz konusu balıkçıların tekneler yaparak yeniden denize açılmaya başladığını anlatan Cadis, hammaddesi ağaç olan teknelerin bir hafta içinde yapılabildiğini belirtti.

Teknesini tayfunun etkisinden evinin altındaki boşluğa saklayarak koruduğunu dile getiren Cadis, herkesin kendisi kadar şanslı olmadığını söyledi.

Teknesine motor almaya gücü yetmeyenlerin kürek çekerek çok açılmadan balıkçılık yapmaya çalıştığını ifade eden Cadis, balıkçılar olarak yardıma ihtiyaçlarının olduğunu kaydetti.
 

KAYNAK:
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER