ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Mayıs 2013 Cuma 13:53

"Taşradaki yöneticilere daha fazla yetki verilmeli"

"Taşradaki yöneticilere daha fazla yetki verilmeli"


Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye'de yıllardan beri gelen merkezcil sistem olduğunu belirterek, valilere ve yerel yöneticilere biraz daha yetki verilmesi gerektiğini söyledi. Tuna, Çanakkale'deki yangınların da kontrol altına alındığını açıkladı.

Eskişehir Valiliği'ne atanan Tuna, bugün Deniz Polisevi'nde düzenlenen kahvaltıda gazetecilere veda etti. Görev süresince yaptığı çalışmalar hakkında kısa bilgiler veren Tuna, Çanakkale'den güzel hatıralarla ve dostluklarla ayrıldığını söyledi. Tayin bekleyip beklemediği yönünde bir soruyu, beklemediği şeklinde cevapladı. Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü kutlama planlarını yaptıklarını belirten Tuna, kararın takdir eden makama ait olduğunu söyledi. Bir gazetecinin, "Çanakkale'de çok iyi çalışıyordunuz. Ankara'dan istediğiniz yatırımı alabildiniz mi?" sorusuna karşılık ise taşradaki yöneticilere daha fazla yetki verilmesi gerektiğini ifade etti.

Vali Güngör Azim Tuna, şu açıklamalarda bulundu: "Aşırı merkeziyetçiliğimiz var. Bugünkü iktidarla bağlantılı söylemiyorum, birazcık taşraya yetki verseler; burada devleti, hükümeti temsil eden valiler veya seçilmiş yerel yöneticiler var. En ufak şeyde Ankara'ya gitmek zorunda kalmamalıyız, çünkü orada sadece biz yokuz, 81 il var, bir de artık dünyayla entegre bir Türkiye var.Üstüne üstlük orada oturanların biraz güvensizliği var, yani bürokrasinin. Çok kolay yetki vermek istemiyor, bütçeyi, parayı kolay vermek istemiyor. Onların da hassas dengeleri var. Öyle olunca derdimizi anlatmak biraz zorlaşıyor açıkçası. Belki istemesini biraz daha iyi bilmemiz lazım. Bir iki şey söyleyeceksiniz, onun üzerine yoğunlaşacaksınız. Böyle 50 tane söyleyince arada bazı önemli işler kaybolup gidiyor. Ben yine de iyi işler yapıldığını düşünüyorum."

Tuna bu arada dün Çanakkale'nin Çan ve Yenice ilçelerinde çıkan orman yangınlarının kontrol altına olduğunu, soğutma çalışmalarının devam ettiğini sözlerine ekledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER