ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2013 Salı 13:40

Taşkın taraftarın zararı en fazla futbol emekçisine


Futbol Çalışanları Sendikası (Futbol-Sen) Genel Sekreteri Hakan Erhalaç, Beşiktaş-Galatasaray derbisinde bazı taraftarların sahaya inerek taşkınlık yapmasının son dönemde marka değeri iyice düşen Türk futboluna ciddi bir darbe vurduğunu savunarak, "Bu tür olaylar futbol severlerden daha çok spor emekçilerini olumsuz etkiliyor" dedi.

Erhalaç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şike soruşturmasıyla başlayan süreçle Türk futbolunun marka değerinin düşmeye başladığını ileri sürerek, söz konusu değer kaybının sportif başarıya da yansıdığını, bazı kulüplerin uluslararası arenada men edildiğini bazılarının ise başarısız olduğunu söyledi.

Hafta sonu İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda Beşiktaş ile Galatasaray arasındaki karşılaşmada, bazı taraftarların sahaya inmesinin ve taşkınlık yapmasının asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Erhalaç, şöyle devam etti:
"Derbide yaşanan, son dönemde marka değeri iyice düşen Türk futboluna ciddi bir darbe vurdu. Bu tür olaylar futbol severlerden daha çok spor emekçilerini olumsuz etkiliyor. Stadyumlardaki her şiddet ve taşkınlık olayıyla futbol emekçileri hem psikolojik hem de maddi zarara uğruyor. Futbol taraftarlar için keyif veren bir organizasyon olabilir ama futbolcusundan malzemecisine, masöründen teknik direktörüne kadar futbol çalışanlarının ekmek kapısı. Biz bu tür olayların bir daha yaşanmamasını istiyoruz."

"Sahaya inenlerin psikolojisi araştırılmalı"

 

Erhalaç, sahaya inen ve taşkınlık yapan 69 kişinin bir yıl boyunca spor müsabakalarından men edilmesinin doğru bir karar olduğunu ifade ederek, bu kişileri hangi psikolojiyle hareket ettiğinin bilimsel olarak tespit edilmesi için psikolojilerinin araştırılması gerektiğini söyledi.

"Olayda Federasyondan kulübe kadar tüm ilgililerin dahil olduğu zaaflar zinciri söz konusu. Bu da gösteriyor ki Türk futbolu iyi yönetilmiyor" iddiasında bulunan Erhalaç, kuralların uygulanmaması ve popülist söylem ve eylemlerin devam etmesi halinde benzer olayların Spor Toto Süper Lig başta olmak üzere diğer liglerde yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Bu olayların tekrarlanması halinde kadın futbol severler başta olmak üzere gerçek futbol izleyicisinin stadyuma gitme konusunda tereddüt yaşayacağını ve bundan da en büyük zararı kulüplerin göreceğini öne süren Erhalaç, "Futbolun bir oyun olduğu asla unutulmamalı. Bu oyunda üç sonuç var. Bundan dolayı maç izlemeye gelenlerin bitiş düdüğüne kadar takımlarını desteklemeleri esas olandır" dedi.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER