ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL20°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 16:57

Taşkın: "Erken tanı erken tedavi demektir"

Taşkın: "Erken tanı erken tedavi demektir"


Yozgat Devlet Hastanesi Çocuk Gelişim Uzmanı Özben Ceylan Taşkın, 0-6 yaş ve yetişkin çocukların gelişim süreçlerinin mutlaka takip edilmesi gerektiğini belirterek, erken tanının erken tedavi olduğunu söyledi.

Yozgat Devlet Hastanesi'nde 6 yıldır sağlık hizmeti veren Çocuk Gelişim Ünitesine vatandaşlar büyük ilgi gösteriyor. Aileler yeni doğan 0-6 yaş grubu çocukları yanı sıra büyük çocuklarını da Çocuk Gelişim Ünitesine getirerek gelişim sürecini takip ediyor. Çocukların, hastane ortamından korkmaması için gelişim ünitesinde bulunan oyun parkında oynayarak eğlenmesi de sağlanıyor ve gerekli testten geçiriliyor.

Çocuk Gelişim Uzmanı Özben Ceylan Taşkın, yaptığı açıklamada, ailelerin çocuklarını gelişim ünitesine getirmesi için illa bir rahatsızlığı olması gerekmediğini belirtti. Taşkın, "Ailelerimiz buraya gelebilmeleri için illa çocuklarının bir şikayeti olmasına gerek yok. Sadece ben çocuğumun gelişimini merak ediyorum diyerek gelebilirler. Bir rahatsızlığın tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bu sayede tedavisi yani iyileştirilme süreci de o kadar kısa sürebilir. Böyle şeyler asla ihmale ya da sonraya bırakılmamalıdır. Çünkü erken tanı ve erken teşhis çok önemlidir. Anne babalar olarak etiketlendirmekten kaçınıyoruz. Çocuklar konuşamıyorsa annesine çekti, babasına çekti ya da bir yakınına çekti, onlar da geç konuşmuştu diyoruz. Veya doktora getirmek yerine türbelere götürüyoruz." dedi.

Yeni doğan çocukların bir yaşında anne ya da baba demesi gerektiğini ifade eden Taşkın, "Yeni doğan bir çocuğun 12 ay içerisinde en azından anne ya da baba demesi gerekir. Bir çocuğumuz 4 yaşına kadar konuşmamış. Aile doktora getirmediği için işitme kaybı olduğunu tespit ettik. Bu sebeple ailelerin doğumun 3. ayından itibaren çocuklarını, çocuk gelişim ünitesine getirmesini istiyoruz. Buraya getirmek için bir şikayet olmasına gerek yok. Aileler çocuklarının gelişimini takip etmek için gelsinler. Erken tanı erken tedavi demektir. Bunu unutmayalım." tavsiyesinde bulundu.

Sosyal medya üzerinden de ailelerin sorularını cevapladıklarını kaydeden Taşkın, vatandaşların çocukları ile ilgili sorunlarını 'www.facebook.com.tr.cocuk gelişim uzmani özben ceylan taşkın' adresinden cevaplamaya çalıştığını belirtti.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER