ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Nisan 2013 Salı 21:00

Taşgetiren: "Hepimizin ortak amacı terörün bitmesidir"

Taşgetiren: "Hepimizin ortak amacı terörün bitmesidir"


Akil İnsanlar Heyeti İç Anadolu Bölgesi Grubu Başkanı Ahmet Taşgetiren, ülkede herkesin ortak amacının terörün sonlandırılması olduğunu söyledi. Taşgetiren, “Çözüm sürecinin başlamasının ardından geçen 4 aylık sürede hiçbir evladımız ölmedi.” dedi.

Taşgetiren, grup üyeleri Beril Dedeoğlu, Hilal Kaplan, Celalettin Can, Erol Göka ve Cemal Uşşak ile birlikte Kırşehir toplantısının ardından Yozgat’ta geldi. Yozgat Galata Çamlık Otel'de sivil toplum temsilcileri, işadamları ve gazetecilerle bir araya gelen heyet, çözüm sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'de 30 yıldır devam eden bir terör hadisesi olduğunu ve her kesimin tedirgin olduğunu ifade eden Taşgetiren, “30 yıldan beri ülkemizin kimyasını etkileyen, Türk milletinin başına musallat olmuş, can alan bir problem, kaynak aktarmışız, 30 yılda bu aşağı yukarı 10 milyar dolara tekabül ediyor. Bunlar bizim gençlerimize iş olsun, aş olsun, okul olsun, hastane olsun gibi düşünülemez mi? Tabi ki düşünülebilir. Yani bu problem bitsin, dert bitsin noktasında gene kimsenin şüphesi olmamalı. Yani bir süreç başladı, sürecin ana mantığının bu derdi bitirmek olduğunda benim şahsen şüphem yok, bu dert bitsin. Süreç başladığından beri çok önceden konuşmalar olmuş, ama 4 aydan beri dağlarda çatışmalar olmuyor. Karakol basılmıyor, terör kapsamına ne giriyorsa hepsi sayılabilir. Şu bir gerçek ki evlere genç cenazesi gelmiyor. Bunun altının kalın çizgilerle çizilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Gittikleri evlerde annelerin süreci desteklediklerini anlatan Taşgetiren, sözlerine şöyle devam etti: “Gittiğimiz evlerde anneler, keşke 6 ay önce olsaydı da benim evladım ölmeseydi dediklerine şahit olduk. Eskişehir’de bir şehit ailesini ziyaret ettik, 10 yıl önce oğlu Çukurca'da şehit olmuş, keşke 10 yıl önce böyle bir şey başarılsaydı da benim oğlum şehit olmasaydı dediklerine şahit olduk. Hakikaten şöyle bir baktığımızda böyle bir barış; diyelim sulh gerçekleşseydi acaba kaç bin gencimizin hayatı kurtulurdu, kaç bin eve acı ve kor düşmezdi. Bunları üst üste koyduğunuzda bu iş bitsin.”

Yozgat Barosu Başkanı Hacı İbiş de Türkiye’nin son 10 yılda farklı bir süreç yaşadığını belirterek, çözüm sürecini desteklediklerini söyledi. İbiş, “Şimdi biz Yozgat Barosu olarak Akil İnsanlar'ın çalışmalarını gönülden destekliyoruz. Türkiye, 30 yıldır çok ciddi manada bu terör belasından sıkıntılar yaşadı, çok insanımız şehit oldu. Dolayısıyla bu Akil İnsanlar'ı destekleyenler ve desteklemeyenleri dejenere etmenin doğru olmadığını belirtmek istiyorum. Türkiye son 10-12 yıldır farklı bir süreç yaşıyor, artık biz her şeyi konuşuyoruz, her şeyi de konuşmalıyız.” sözlerini kaydetti.

Sağlık-Sen Yozgat Şubesi Başkanı Faik Eroğlu ise amcasının Yozgat’ın ilk şehitlerinden olduğunu belirterek, terörün bitirilmesi gerektiğini söyledi. Eroğlu, şunları söyledi: “Ateş düştüğü yeri yakıyor. Amcamla beraber askere gittik, ben döndüm o dönmedi. Diyarbakır’da şehit oldu. Yozgat’ın ilk şehitlerindendir. Ocaklara ateşler düştü. Hakikaten ateş düştüğü yeri yakıyor. Bu bitmeli. Bu biterken de şehitlerimizin akan kanı bizden hesap sormamalı, sordurmamalıyız. Bugün elini kolunu sallayarak sınır dışına gidip bir gün yine ülkemizin başına bela olacaklarsa bunun çözümü bu değil.”

Hayırsever işadamı Bilal Şahin kendisinin Yozgat’a vefa borcunu yaptığı yatırımlarla hizmetlerle ödemeye çalıştığını belirterek, “Yozgatlı olarak mevcut imkanlarımı memleketime yatırmışken güneydoğuda kepenk kapatanlar kepenk kapatmasınlar. İstanbul’daki işadamları da kendi memleketlerine yatırım yapsınlar, benim dileğim budur. Yozgatlı esrar satmaz, eroin satmaz, bakkal işletmez; ömrü boyunca tarlasındaki nohut, mercimek, fasulye, patates geçimidir. Devlete karşı isyanı olmaz, tarihinde vatanına, milletine bağlı olan bir tek vilayet, Erzurum, Elazığ, Erzincan, Sivas vardır, ama ben Yozgat’ı biliyorum.” diye konuştu.

Öte yandan Yozgat Şehit Aileleri Derneği, Ülkü Ocakları, CHP'li partililerin oluşturduğu kalabalık Akil İnsanları protesto etmek için Cumhuriyet Meydanı'nda miting yaptı. Grup daha sonra sloganlar atarak heyetin geleceği Galata Çamlık Oteli'ne yürüdü. Polis ekipleri Yozgat Çamlığı girişinde barikat kurarak grubun geçmesine izin vermedi. Gruptan 7 kişinin toplantıya katılmasına izin verilmesinin ardından protesto sona erdi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER