ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 14:00

Taşdeler'in çapraz sorgu


Ergenekon davasında tedavi gördüğü GATA Hastanesi'nden telekonferans yöntemi ile savunmasını tamamlayan YAŞ üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler'in, bugün de çapraz sorgusu yapıldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasının 269. duruşmasında CHP Milletvekili Mustafa Balbay, Tuncay Özkan ve Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 32 tutuklu sanık hazır bulundu. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, CHP Milletvekili Mehmet Haberal, Hurşit Tolon, Veli Küçük, Levent Ersöz ve Doğu Perinçek'in de aralarında bulunduğu 34 tutuklu sanık ise duruşmaya katılmadı.

Kimlik yoklamasının ardından hakkında yakalama kararı bulunan YAŞ üyesi Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler'in, telekonferans yöntemiyle çapraz sorgusunun yapılmasına başlandı. Önce savcı Mehmet Ali Pekgüzel'in sorularını cevaplayan Taşdeler, JİTEM'i basından duyduğunu, kendisinin jandarma teşkilatıyla ilgili herhangi bir görevi olmadığını söyledi. Taşdeler, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'dan belgelerin imha edilmesi yönünde bir talimat almadığını iddia etti.

Harekat Başkanlığı yaptığı 2007-2008 döneminde bilgisayarlarda silme işlemi olmadığını da öne süren Taşdeler, "Albay Dursun Çiçek, Bilgi Destek Dairesi'nde şube müdürlüğü yaparken 1 yıl komutanlığını yaptım." dedi.

Bilgi Destek Dairesi'ndeki şubelerin kendisi döneminde kurulduğu ifade eden Taşdeler, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinden de bilgisi olmadığını söyledi. Bu konuda Çiçek'e bir emir vermediğini de belirten Taşdeler, Çiçek'in sadece 'irtica.org' sitesinden değil, 10 tane internet sitesinden sorumlu olduğunu belirtti.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yürütülen internet sitelerinde yer alan hükümet aleyhindeki haberlerden başlıklar okuyan Pekgüzel, bu haberlerden bilgisi olup olmadığını sordu. Taşdeler, bu soruya da ''Bu haberleri ben internet andıcı iddianamesinin ekinde ilk defa gördüm. Herhangi bir şekilde benim onayımın alındığı haberler değil. Benim, siyasi içerikli haberlerin kullanılmayacağı yönünde bir emrim var. Bu emir nedeniyle, bahsedilen haberlerin Harekat Başkanlığı'na ulaşması mümkün değil. Benim onayladığım haberler değil'' dedi.

Savcı Pekgüzel'in ''Bu haberlerin doğru olmadığını ifade ediyorsunuz. Sitelerde ne yayınlanıyor, ne yayınlanmıyor diye bakmıyor musunuz?'' diye sorduğu Taşdeler, 'Siteleri günlük olarak takip etmiyorduk. Şube müdürleri, daire başkanı var. Bunlar rutin bir faaliyet olarak yürütülmektedir. Harekat Başkanı'nın odasındaki bilgisayar internete bağlı değildir. Bilgi güvenliği için bu uygulama sanırım hala devam ediyor'' yanıtını verdi.

Taşdeler, ''Apronda namaz şovu'' haberinin ''irtica.org'' sitesinde yayınlanmasına ilişkin de, ''Bu haber sadece Cumhuriyet gazetesinde değil, diğer gazetelerde de çıkmıştır. Haberde hükümet, siyasi partilerle ilgili bir şey yok. Zaten olay mevzuata aykırı görüldüğünden İstanbul Valiliği de soruşturma başlatmıştır. 'irtica.org' diğer siteler gibi yasalara uygun olarak kurulmuştur'' şeklinde konuştu. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER