ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Mart 2013 Salı 16:26

TASAV açılım paneli düzenledi


Türk Akademisi Siyasi Sosyal Stratejik Araştırmalar Vakfı (TASAV), 'Açılım Süreci: Millî Birlik Mi, Ayrışma Mı?' sorusunun tartışıldığı 1. Türk Akademisi Paneli düzenledi.

Vakıf Başkanı İsmail Faruk Aksu açılış konuşmasında, TASAV’ı, kamuoyunu doğru bilgilendirme ve millî menfaatler doğrultusunda yönlendirme amacıyla hareket ederek millî vicdanın sesi olan bir düşünce kuruluşu olarak nitelendirdi.

Basın ve yayın organlarının demokratik kültür hiçe sayılarak tek sesli bir hale getirilmeye çalışılmasının, açılım sürecinin topluma doğru aksettirilmesine engel olduğunu belirten Aksu, bu konuda farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi. Aksu, bu projenin asıl amacının ortaya çıkarılması konusunda millî bir bilinç oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Daha sonra TASAV tarafından hazırlanan ve açılım sürecini kronolojik bir şekilde ele alan videonun gösterimi yapıldı.

Ardından Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’ın başkanlık ettiği panele, Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Prof. Dr. Nadim Macit, Doç. Dr. Mehmet Akif Okur ve Güneş gazetesi köşeyazarı Rıza Zelyut konuşmacı olarak katıldı. Geniş bir izleyici kitlesinin takip ettiği panelde, açılım süreci tüm boyutlarıyla masaya yatırıldı ve farklı bakış açılarıyla irdelendi.

AÇILIMLA İLGİLİ MUTABAKAT SAĞLANDI

Panel sonucunda açılım süreciyle ilgili; Türk milletini oluşturan bireyler arasındaki kültürel farklılıkların öne çıkarıldığı; bu durumun toplumdaki birlik ve huzuru örselediği; etnik temelde ayrılıkçı bir terör örgütü olan PKK’nın siyasallaşma sürecine girdiği; terör örgütü ve lideri Öcalan’ın siyasî aktör hâline getirilerek hükümetin örgütle anayasa pazarlığı yaptığı; millî birlik projesi olarak adlandırılan açılım sürecinin aslında dışarıdan dayatıldığı ve millî menfaatlerle bağdaşmayan bir nitelik taşıdığı; açılım sürecinde uygulamaya konulan politikaların, demokratikleşme ve millî birlikle değil ayrışma ile sonuçlanacağı ve Türk milletinin birlik ve bütünlüğünü sağlayan temel kilit taşı olan Türklüğün mutlak surette yeni anayasada yer alması gerektiği yönünde güçlü bir kanaatin olduğu hususunda mutabakat sağlandı. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER