ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 17:51

Taş Mektep ilkokul olacak

Taş Mektep ilkokul olacak


Bursa'nın Mudanya ilçesine bağlı Tirilye beldesinin önemli yapılarından biri olan ve 1905 yılında inşa edilen Taş Mektep’i yerel meclis kararıyla satışa çıkaran Tirilye Belediyesi, binayı ilkokula dönüştürmek için İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir’den söz aldı.

Restorasyon için yaklaşık 8 milyon liranın gerektiğinden dolayı bu gücü kendilerinde bulamayarak meclis kararıyla Taş Mektep için satış kararı alan Tirilye Belediyesi, bu konuda söz konusu kararı iptal etmesi ardından binanın İl Özel İdaresi kaynaklarıyla 13 köyün öğrencilerine ilkokul olarak hizmet vermesini sağlayacak.

Taş Mektep için uzun süredir birşeyler yapmayı düşündüklerini dile getiren İl Genel Meclis Başkanı Nedim Akdemir, belediye meclisinin satış kararını kaldırması halinde buraya ilkokul yapma arzusunda olduklarını belirtti. Taş Mektep’in hem mimarisi hemde yapısı ile olağanüstü bir yapı olduğunu ifade eden İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Taş Mektep için yasal prosedürler ve devir işlemleri tamamlandığı takdirde okul yapımı için çalışmalara hızla başlayabileceklerini söyledi.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER