ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Şubat 2013 Cumartesi 14:25

Tarsus'ta 100 bin alabalık yavrusu üretildi


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Mersin Şube Müdürlüğü'ne bağlı birim olarak Tarsus'ta hizmet veren Doğa Koruma ve Milli Parklar Mühendisliği, 2012 yılı faaliyetlerini açıkladı. Açıklamada, Tarsus'ta 2012 yılında 97 bin 400 adet kırmızı benekli doğal alabalık yavrusu üretildiği bildirildi. Sorumluluk alanlarındaki Cehennemdere, Hopur Topaşır ve Kadıncık Vadisi Yaban Hayatı Geliştirme sahalarının ihalelerinin yapıldığı, toplam 80 bin lira gelir elde edildiği, av turizmi kapsamında ise 13 yaban keçisi ve 6 yaban domuzu avı yapılacağı, sezonun önümüzdeki mart ayına kadar devam edeceği belirtildi. Av turizminden elde edilen gelirin yaklaşık yüzde 40'nın ise korumada yardımcı olmaları durumunda bu sahalarda mülki alanı bulunan köylere ödendiği kaydedildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün orman içi suların balıklandırılması projesi kapsamında Bahçe Doğal Alabalık Üretim İstasyonu'nda geçen yıl 97 bin 400 adet kırmızı benekli doğal alabalık yavrusu (salmo trutta macrostigma) üretildiği ve 90 bininin doğaya salındığı belirtildi. Mersin Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ile işbirliği kapsamında çalıştırılan istasyonun kapasitesinin 1 milyona çıkarılması planının mimari projelerinin hazırlandığı ve onaylanmak üzere bakanlığa sunulduğu ifade edildi.

Kara avcılığında ise 384 avcının kontrol edildiği, yedisi yabancı uyruklu 31 avcı hakkında kanuni işlem yapılarak toplam 31 bin 966 lira idari para cezası verildiği, usulsüz avlanmada kullanılan bir tek kırma, iki süperpoze, bir çifte ve beş yarı otomatik tüfeğin mülkiyetinin de kamuya geçirildiği belirtildi.

Ayrıca doğada yaralı halde bulunan ve sahiplendirilmesi yasak türlerden dokuz hayvanın, Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında hayvanat bahçesine yerleştirildiği, bakıma muhtaç halde bulunan 15 günlük dört yavru yaban domuzununsa hayvanat bahçesinde bakımı yapıldıktan sonra doğaya salındığı bildirildi.

4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu'na göre doğadan yaban hayvanı toplanması yasak olmasına rağmen keklik toplayan iki kişi hakkında kanuni işlem yapıldığı ve kekliklerin doğaya salındığı belirtildi. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER