ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 03 Temmuz 2013 Çarşamba 14:39

Tarlalar gelincik kırmızısından yoksun kaldı

Tarlalar gelincik kırmızısından yoksun kaldı


Batman'da özellikle Gercüş ve Hasankeyf bölgesinde ekili tarların arasında çiçek açan gelincikler, son yıllardaki iklim değişikliği ve tarımsal ilaçlar nedeniyle yok olmayla karşı karşıya kaldı.

Bölge halkının yoğun ilgisini çeken gelincik tarlaları Batman ve çevresinde ekili alanların etrafında tabiata muhteşem bir güzellik katıyordu. Batman'ın tarihi ilçesi Hasankeyf, Gercüş ve Midyat istikametinden giden yüzlerce yerli ve yabancı ziyaretçi, tarihi dokuyu görmeden gelincik tarlalarına akın ediyordu. Ekili alanların etrafında nadasa bırakılan tarlalarda çıkan gelincikler içinde soluğu alan vatandaşlar bol bol hatıra fotoğrafı çektiriyordu.

Fotoğrafçıların da ilgi odağı olan gelincik tarlaları, ne yazık ki bu yıl o muhteşem güzelliğini sunmadı. Özellikle gelincik tarlalarında fotoğraf çekmek için gelen bir çok ziyaretti Batman'dan Gercüş'e kadar kat ettiği yolda gelincik tarlalarına rastlamadığını belirterek üzüntüsünü dile getirdi. Uzmanlar, yabani otlara karşı kullanılan ilaçlamanın gelincik tarlalarını olumsuz etkilediğini ileri söyledi.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER