ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 30 Temmuz 2013 Salı 14:21

Tarımsal sulamada bor sızıntısı

Tarımsal sulamada bor sızıntısı


Bursa Karacabey Ziraat Odası Başkanı Hasan Karahasanoğlu, Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Ahmet Özmen, Mustafakemalpaşa Köyleri Sulama Birliği Başkanı Sedat Kahraman tarafından yapılan ortak açıklamada, tarımsal sulamada tespit edilen bor karışımına engel olmak için kapalı devre sulama sistemi kurulması gerektiği vurgulandı.

    2011-2012 üretim sezonu içinde Mustafakemalpaşa Sol Sahil Sulama Birliği tarafından sulama sistemine sağlanan ve Mustafakemalpaşa’da 125 bin dekar, Karacabey’de 40 bin dekarlık alanda kullanılan sulama suyunda yüksek seviyede ve bitkilere ciddi zararlar veren bor tespit edildiği hatırlatılan açıklamada yapılan çalışmalar anlatıldı. Açıklamaya göre yapılan çalışmalar şöyle: “Karacabey ve Mustafakemalpaşa Ziraat Odası ile Mustafakemalpaşa sol sahil sulama birliği birlikte koordineli bir şekilde çalışarak bu sorunun çözümü için girişimlerde bulunmuş ve su analizleri yaptırarak konunun takipçisi olmuştur. Bu süreç içinde içlerinde AK Parti Milletvekili Önder Matlı, CHP Bursa milletvekilleri İlhan Demiröz ve Turhan Tayan, yerel siyasi parti teşkilatları, Bursa Valiliği, Bursa İl Tarım Müdürlüğü ve Orman ve Su işleri Bakanlığı ile temaslarda bulunulmuştur. Şubat ayında kamuoyunu bu konunun ciddiyeti ile ilgili bilgilendirmek üzere hazırladığımız Bor Raporu konu ile ilgili kamu kuruluşların ulaştırılmıştır. Konu ile direkt ilgili olan Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü ile ilk temaslar kurulmuş olmasına rağmen henüz yazılı bir cevap elimize bugün itibari ile ulaşmamıştır. Ancak buna rağmen bazı gelişmeler elde edilmiştir.”

    Tarımsal kuruluşların yöneticileri, “Çiftçilerimizin mağdur olmaması ve milli ekonomiye yaptıkları büyük katkının devam edebilmesi için acilen kapalı sulama sisteminin kurulması için ödenek ayrılması ve en kısa zamanda bitirilerek çiftçimizin hizmetine sunulması gerekmektedir.” çağrısında bulundu. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER