ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 18:45

Tarımda sigorta poliçe tanzimleri başladı


Tarım Sigortaları Havuz İşletmesi A.Ş. (TARSİM) Malatya Bölge Müdürü Sabri Akın, 2013 yılı poliçe tanzimlerinin başladığını belirterek, çiftçilere, doğal afetlerde gerçekleşebilecek kayıpları için zaman kaybetmeden ürünlerini sigortalatmalarını önerdi.

Sabri Akın, Malatya Bölge Müdürlüğü'nde düzenlediği basın toplantısında, dünyadaki küresel ısınma ve iklimsel değişimler sebebiyle, ürünlerin geçmiş dönemlere oranla fenolojik gelişmelerini daha erken tamamladığını belirterek, iklimin tarımsal üretim üzerindeki etkisinin giderek arttığını, sigorta yaptırmayan çiftçilerin mağduriyetlerinin üzüntü verici boyutlara ulaşabildiğini hatırlattı. Çiftçileri ürünlerini sigortalatmaları konusunda uyaran Akın, değişen iklim şartları ve beklenmedik doğal afetler sebebiyle, üreticilerin emeklerini şansa bırakmamaları ve tarım sigortası yaptırmadan bir gün bile beklememeleri gerektiğini belirtti.

Önceki yıllarda olumsuz hava şartlarının kayısı üretimini olumsuz yönde etkilediğini ve önemli boyutlarda ürün kayıplarına neden olduğunu ifade eden Akın, don ve dolu riskleri için Malatya ova köylerinde poliçe son kabul tarihinin 26- 28 Şubat olduğunu bildirdi. Akın, "Üreticilerimiz, yeni yılda kötü sürprizlerle karşılaşmamak için öncelikle Gıda, Tarım ve Hayvancılık il ve ilçe müdürlüklerine başvurarak, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olmalılar veya kayıt güncellemelerini yapmaları gerekmektedir. Sonrasında ise zaman kaybetmeden yetkili sigorta acentelerine başvurmalıdırlar. Aksaklıkların yaşanmaması için başvuruların son güne bırakılmaması gerekir." dedi.

 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER