ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 11 Haziran 2013 Salı 11:58

Tarihi yaylanın sakinleri elektrik bekliyor

Tarihi yaylanın sakinleri elektrik bekliyor


Giresun'un Dereli ilçesi Alancık köyünün Koyunalan Yaylası'nda elektrik olmadığı için vatandaşlar gaz lambası ile gecelerini aydınlatıyor.

Bin 640 metrelik rakımda bulunan Koyunalan Yaylası 60 haneden oluşuyor. Yazın 300 nüfusa kadar çıkan Koyunalan Yaylası’nda yaşayan vatandaşlar, yaylalarının 250 yıllık bir geçmişinin bulunduğunu ifade ediyor. "Bizim dedelerimizden bildiğimiz 250 yıldan fazla yaşam var." diyen yayla sakinlerinden Sebahattin Tükez, gurbetten yaylalarına gezmek için gelen insanların 9 ay kadar uzun bir süreyi elektriksiz geçirdiğini söyledi.
"İmkanı olanlar jenaretör olmayanlar gaz lambası, lüks kullanıyor. Telefon şarjları bittiğinde arabası olan arabada şarjını dolduruyor olmayanlar telefon nimetinden bile faydalanamıyor.” diyen Tükez, "Hanımların da yaptıkları yemekleri bir gün içinde tüketmemiz gerekiyor tüketmezsek bozulup dökülüyor." diye konuştu. Bir diğer yayla sakini Halis Tükez ise emekli olduktan sonra 40 bin liraya yaylaya ev yaptığını ancak elektrik olmadığı için emeklerinin boşa gittiğini dile getirdi. "Emeklilikte hayalini kurduğum yayla, eziyet haline geldi. Düzgün bir yolumuz yok. Su sıkıntısı var en önemlisi elektriğimiz yok." diyen Halis Tükez, "Dünya yerinden oynasa bizim haberimiz olmuyor. Ancak pilli radyolarla haberleri dinleyebiliyoruz." dedi.

Seçim zamanı yaylaya gelerek bir çok vaatte bulunanlardan elektrik probleminin çözülmesi için sözler aldıklarını anlatan Tükez, bu sorunumuza bu zamana kadar bir el atan olmadı. Sayın Nurettin Canikli’den bile söz aldık. Her evin kapısını kendi imkanlarımızla elektrik direği diktik elektrik telini de devletimizden bekliyoruz." şeklinde konuştu. KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER