ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Mart 2013 Salı 13:00

''Tarihi Yarımada yayalar ikinci planda''


EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği tarafından hazırlanan rapora göre, Tarihi Yarımada'da yayaların ikinci plana atılıyor ve bölgede araç trafiğine odaklı bir ulaşım geliştiriliyor.
     Raporda, anıtları görünür kılma, tarihi hanlardan yararlanma, toplu taşımayı, yürümeyi ve bisiklet kullanımını teşvik etme, yeşil alanlar yaratma ve açık alanlardan daha fazla yararlanma konularında öneriler de yer alıyor.
    
     -''Basit ama etkili, uygulanabilir öneriler''-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen EMBARQ Türkiye-Sürdürülebilir Ulaşım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Canan Ediboğlu, raporun mevcut durumu değiştirebilecek basit ama etkili ve uygulanabilir önerileri barındırdığını belirtti.
     Tarihi Yarımada'nın, İstanbul'un pek çok avantajı ve potansiyeli barındıran bir bölgesi olduğunu ifade eden Ediboğlu, şunları kaydetti:
     ''Ne yazık ki bu bölge, yoğun araç trafiğinin altında eziliyor. Kentsel yaşam kalitesi düşüyor ve özellikle yayaların hayatı zorlaşıyor. Bölgenin en büyük şansı, hem büyükşehir hem de Fatih Belediyesi gibi bu sorunları gören ve çözüm geliştiren yerel yönetimlere sahip olmasıdır. Bu konuda uzman olan Gehl Architects ile denenmiş ve kanıtlanmış metodolojiler kullanarak bir rapor hazırladık. Bu çalışma İstanbul'un geleceği için bütün paydaşlarla bir ortak akıl ve uyum yaratmak yolunda önemli bir adım oluşturuyor.''
    
     -''Yaya odaklılık'' ekseninde bir kent vizyonu-
    
     EMBARQ Türkiye - Sürdürülebilir Ulaşım Derneği, Danimarkalı Gehl Architects ile yaptığı çalışmada, Tarihi Yarımada'da sürdürülebilir ulaşımı mümkün kılacak ve kentsel yaşamın kalitesini yükseltecek potansiyelleri ortaya çıkardı.
     Derneğin, ''İstanbul'un Ortak Yaşam Alanları ve Toplumsal Yaşamı-Herkes İçin Erişilebilir Bir Kent'' raporu, tüm bölgenin analizi ve ulaşımına getirilen çözüm önerilerinden oluşuyor.
     Raporun ilk bölümünde, bölgenin Gehl ekibi tarafından yapılan ayrıntılı analizi yer alırken, ikinci bölümde sürdürülebilir ulaşım ve kent yaşamının zenginleştirilmesine yönelik çözüm önerileri ve uygulama stratejileri bulunuyor.
     Tarihi Yarımada'da kentsel yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve halkın kentten daha fazla keyif alması için ciddi potansiyeller bulunduğu ve bunlardan yararlanılması gerektiği ifade edilen raporda, Avrupa ve dünyanın önde gelen kentlerindeki uygulamalardan örnekler veriliyor.
     Raporda, ''yaya odaklılık'', ''özgünlük ve eğlenilebilirlik'' ile ''çeşitlilik ve davet edebilirlik'' eksenleri üzerinden bir kent tasarlama vizyonuna ulaşmak için gerekli çözümler ve stratejiler ortaya konuluyor.
     Tarihi Yarımada'da yayaların ikinci plana atıldığı ve araç trafiğine odaklı bir ulaşımın geliştirildiği tespit edilen raporda, tarihi anıtları görünür kılma, tarihi hanlardan yararlanma, toplu taşımayı, yürümeyi ve bisiklet kullanımını teşvik etme, yeşil alanlar yaratma ve açık alanlardan daha fazla yararlanma gibi ana başlıklarda çeşitli öneriler getiriliyor.
     Rekreasyon alanlarının çoğaltılmasını, insanların kentte katılabileceği aktivitelerin yaygınlaştırılmasını öneren çalışmada, bu kapsamda ortak alan kullanımının teşvik edilmesi ve fonksiyonlarının artırılmasının gerekli olduğu vurgulanıyor. Raporda ayrıca akşamları da yarımadanın birçok bölgesinde güvenli bir yaşamın ve aktivitelerin sağlanması gereğine işaret ediliyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER