ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL2°C
Yoğun Kar Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 11:52

Tarihi surlara mobese yerleştirilecek

Tarihi surlara mobese yerleştirilecek

Yetkililer, ABD'li Sierra'nın ölümünden sonra tarihi surlardaki güvenlik tedbirlerini arttırıyor.


Zeytinburnu Belediyesi, ABD vatandaşı Sarai Sierra'nın ölümüyle gündeme gelen tarihi surların Zeytinburnu'nda kalan kısmına yüksek çözünürlüklü mobese kameraları yerleştirecek. Surlar, kameralarla 24 saat gözetlenecek.

Turist olarak geldiği İstanbul'da öldürülen ABD vatandaşı Sarai Sierra'nan cesedi Cankurtaran'da tarihi surlardaki bir dehlizde bulunmuştu. Bu durum surların güvenilirliğini tartışmaya açtı. Zeytinburnu Belediyesi de bu kapsamda yeni bir proje için harekete geçti. Belediye, Topkapı'dan sahile kadar olan kısma yüksek çözünürlüklü mobese kameraları yerleştirme kararı aldı.

Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, surları kötü olaylarla anılır olmaktan çıkaracaklarını dile getirdi. Surların tarihinin Ayasofya’dan eski olduğunu hatırlatan Alsaç, şunları söyledi: “Binlerce yıllık tarihi yapılar ABD’li kadın Sarai Sierra’nın ölümüyle bir kez daha faili meçhul bir cinayetin bir parçası olarak anılmaya başlandı. Surların Zeytinburnu sınırları içinde kalan bölümünün güvenli hale getirilmesine yönelik çalışma başlatıyoruz. Söz konusu bölgede teknik inceleme yapılacak. Çıkacak sonuçlar doğrultusunda surların Zeytinburnu sınırlarında kalan Topkapı’dan Kazlıçeşme sahiline kadar olan kısmına gece görüşlü ve yüksek çözünürlüklü MOBESE kameralar yerleştirilerek surlar 24 saat gözetlenecek. Bu yapılar faili meçhul cinayetlere ev sahipliği yapan korku tünellerine dönüşmüş durumda. Alınacak tedbirlerle buralar 2000 yıllık tarihin yaşandığı turistik mekanlar haline gelecek.”
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER