ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Şubat 2013 Çarşamba 09:09

Tarihi surlara el atıldı

Tarihi surlara el atıldı

Sarai Sierra cinayeti sırasında İstanbul'un mülki amirleri de surlar için harekete geçti.


Cankurtaran’daki surlarda cesedi bulunan Amerikalı Sarai Sierra’nın ölümünün ardından İstanbul’un bir acı gerçeği daha ortaya çıktı. Tarihin gizil tanığı surlar çürümeye yüz tuttu.

SURLARA YÜKSEK KALİTE MOBESE

Surların Topkapı’dan Kazlıçeşme sahile kadar olan kısmına yüksek çözünürlüklü MOBESE kameralar yerleştirilecek. Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Alsaç, binlerce yıllık tarihi yapıların, Sierra’nın ölümüyle ”bir kez daha faili meçhul bir cinayetin bir parçası olarak” anılmaya başlandığını söyledi ve şu bilgileri verdi: “Bölgede teknik inceleme yapılacak. Çıkacak sonuçlar doğrultusunda surların Zeytinburnu sınırlarında kalan Topkapı’dan Kazlıçeşme sahiline kadar olan kısmına, gece görüşlü ve yüksek çözünürlüklü MOBESE kameralar yerleştirilerek, surlar 24 saat gözetlenecek.”

TOPBAŞ: “İSTANBUL DAHA GÜVENLİ”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ABD’li Sarai Sierra cinayetine ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Dünyanın diğer kentleriyle mukayese ettiğinizde, İstanbul daha güvenli. Bu vahşi cinayet bizi üzmüştür. Mutlaka failler tespit edilecek. Ancak hoşumuza gitmeyen bir sonuç ortaya çıkmıştır. Çalışmalar sürmekte, valilik ve emniyetimizle müşterek çalışmalar yapıyoruz.”
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER