ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 12 Haziran 2013 Çarşamba 17:19

Tarihi şahsiyetlerin isimleri parklara verilecek

Tarihi şahsiyetlerin isimleri parklara verilecek


Erzurum merkez Aziziye Belediyesi Meclisi, ilçedeki çocuk ve yeşil alan parklarına ilçe ve şehir tarihinde söz sahibi olmuş, kültür ve din adamlarının isimlerini vermeyi kararlaştırdı. Aşık Yaşar Reyhani, Alvarlı Efe, İbrahim Hakkı Hazretleri, Naim Hoca ve Mezararkalı Mevlüt Ağa başta olmak üzere, ilçede görev şehidi olan Polis Memuru Suat Orak ile Kurtuluş Savaşı yıllarında Azerbaycan’dan ‘Kardaş Kömeği’ adı altında yardımları Erzurum’a ulaştıran ve bu yüzden Ermeniler tarafından şehit edilen Bakü Müslüman Hayriye Cemiyeti temsilcisi Milletvekili Seyidov’un ismi ilçedeki parklara verilecek.

Aziziye Belediye Başkanı Fatih Cengiz, yeşil alan miktarının ilçede her geçen gün arttırıldığını ifade etti. Başkan Cengiz, parklara tarihi şahsiyetlerin isimlerinin verilmesinin vefa adına önemli olduğuna vurgu yaparak, “İlçemize, şehrimize ve ülkemize hizmet etmiş, milli ve manevi değerlerimizi ilçemizde yaşatmak adına meclisimizle aldığımız ortak karar doğrultusunda vefa borcumuzu ödemek istedik.” dedi.

İsimleri parklara verilen ve Erzurum tarihinde önemli yer tutmuş kişilerin kısa özgeçmişlerinin de parklarda yazılı
olarak sunulacağına dikkat çeken Başkan Cengiz, “Bu şekilde ülkemizin, şehrimizin ve ilçemizin tarihinde önemli yer tutan kişiler, gelecek kuşaklara da aktarılmış olacak.” ifadelerini kullandı.

İlçede 11 yeni parka verilecek isimler şöyle: “Şehit Polis Memuru Suat Orak, Milletvekili Seyidov, Aşık Reyhani, Alvarlı Efe, İbrahim Hakkı Hazretleri, Pir Ali Baba, Naim Hoca, Köse Hoca, Mezararkalı Mevlüt Ağa, Tebrizcikli Muskafa Efe, Ilıca Belediye Parkı.”

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER