ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Temmuz 2013 Perşembe 15:57

Tarihi Odunpazarı’nda artık herkes bisiklete binecek

Tarihi Odunpazarında artık herkes bisiklete binecek


Eskişehir’in tarihi Odunpazarı semtinde bundan böyle vatandaşlar artık ulaşımı bisiklet ile yapacak. Merkez Odunpazarı Belediyesi, hem ilçe merkezindeki trafik yoğunluğunu hafifletmek hem sağlıklı bir yaşam için şehrin farklı noktalarında ilk etapta 25 kilometrelik bisiklet yolu yapıyor. İlçedeki bisiklet yolları önümüzdeki aylarda daha da artırılacak. Tarihi semtte bisiklet yolları için birçok nokta belirlendi. Bölgede ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını artırmak için gerekli yerlere bisiklet logoları kondu, güzergahlar mavi renge boyandı.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, yaşam kalitesi açısından bisiklet yolları yapımının ve bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu söyledi. “Odunpazarı'nda artık bisiklet yolu olmayan cadde yapılmıyor." diyen Başkan Sakallı, bu bağlamda Odunpazarı’nda bisiklet kullanımını teşvik etmek ve bisiklet yollarını yaygınlaştırmak amacıyla çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Başkan Sakallı, "Yeni açılan yol çalışmalarında genişlikler ve topoğrafik yapı elverdiğince mutlaka bisiklet yollarına da yer veriyoruz. Amacımız bisiklet yolu ağını artırmak ve bisiklet yolları ağını bütünleştirecek çalışmaları hayata geçirmektir." diye konuştu.

Bir ulaşım aracı olarak bisiklet kullanımını özendiren çalışmaları da yürüttüklerini anlatan Başkan Sakallı, “Çalışma yapılan alanların bisiklet yolu olduğunu belirtmek amacı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yönetmeliğindeki gibi ilgili alanlar RAL 5015 kodlu mavi renge boyanıyor. Gerekli yerlere bisiklet logoları yapılıyor.” şeklinde konuştu.

Bisiklet yolları için bir çok noktayı belirlediklerini dile getiren Sakallı; Osmangazi Üniversitesi, Sümer Mahallesi, Osmangazi Mahallesi, merkezdeki Okullar Bölgesi ve Merkez-Adliye-Vergi Dairesi-Hasan Doğan Spor Tesisi Güzergâhı olmak üzere 5 güzergah belirlediklerini ve bu bisiklet yollarının kısa süre içerisinde tamamlanacağını vurguladı.KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER