ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Mayıs 2014 Cuma 20:08

Tarihi konak çıkan yangında kül oldu

Tarihi konak çıkan yangında kül oldu

Yangın, yaklaşık 1,5 saat sonra söndürülebildi. Konakta soğutma çalışmaları sürüyor.


İzmit'teki tarihi Portakal Hafız Konağı, çıkan yangında kül oldu. İtfaiye, konağın ahşap yapıda olması sebebiyle yangını kontrol altına almakta güçlük çekti. 

Çukurbağ Mahallesi’nde bulunan yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip olan Portakal Hafız Konağı'nda, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Konağın ahşap olması sebebiyle yangın her tarafı sardı. Vatandaşların bildirmesi üzerine olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. Ekiplerin çalışmalarına rağmen yangın kısa sürede söndürülemedi. Alevler, tarihi binayı tamamen sardı. Yaklaşık 1,5 saat çalışma sonucu yangın kontrol altına alındı. Ekipler konakta soğutma çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, yangın nedeniyle olay yerine çok sayıda vatandaş toplandı. Polis ekipleri vatandaşları uzaklaştırmada güçlük yaşadı.

Portakal Hafız Konağı’nın restorasyonu için 30 Mart 2014 tarihinde ihale gerçekleşmiş ve çalışmalar başlamıştı. Konak, Osmanlı Mebuslar Meclisi'ne İzmit Mebusu olarak katılan Portakal Hafız Lakaplı Hafız Rüştü Efendi’ye ait. 19. yüzyıl sonlarında yaptırılmış. Mustafa Kemal Atatürk de 1922 yılında Fransız Gazeteci Cloude Farrare ile görüşmek üzere İzmit’e gelmiş ve bu konakta kalmış.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER