ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Şubat 2014 Cuma 17:48

Tarihi kalede insan kemikleri bulundu


Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki tarihi Zerzevan Kalesindeki su sarnıcında 25 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemik parçaları bulundu. Cumhuriyet savcısının talimatıyla toplanan kemiklerin, hangi döneme ait olduğunun tespiti için Adli Tıp Kurumu Başkanlığına gönderileceği bildirildi.
Diyarbakır-Mardin karayolunun 45. kilometresinde bulunan Roma dönemine ait Zerzevan Kalesi kalıntılarında yer alan 7 metre derinliğindeki su sarnıcında köy korucuları tarafından bulunan kemik parçaları Cumhuriyet savcısının talimatıyla jandarma ekipleri tarafından çıkarıldı.
Olayın ardından İHD Diyarbakır Şubesinden bir heyet, jandarma ve geçici köy korucularının güvenlik önlemi aldığı bölgede incelemede bulundu. İHD Diyarbakır Genel Sekreteri Abdusselam İnceören, inceleme sonrasında yaptığı açıklamada, yaklaşık 25 kişiye ait olduğu tahmin edilen kemiklerin bir kuyudan çıkarıldığını söyledi.
Bölgede birden fazla kuyunun olduğunu tespit ettiklerini belirten İnceören, şöyle konuştu:
"Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı yaptığı incelemenin ardından kemikleri buradan almıştır. Kemikler DNA testi için Adli Tıp Kurumuna gönderilmiş. 1990'lı yıllarda birçok faili meçhul cinayet yaşandı. Bu cinayetlerin bir çoğu aydınlanmadı ve birçok kişi hala kayıp. Adli Tıp Kurumu söz konusu kemikler üzerinde yapacağı incelemenin ardından kemiklerin hangi döneme ait olduğu tespit edilecektir. Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşerek söz konusu kemiklerle ilgili bilgi almaya çalışağız. Burada bulunan birçok kuyuda da kemikler olabilir. Diğer kuyularda da inceleme yapılması konusunda talepte bulunacağız. İHD'nin interaktif toplu mezar haritasında bu bölgenin yer alıp almadığını incelemelerin ardından tespit edeceğiz."
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER