ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Temmuz 2013 Salı 15:47

Tarihi İstanbulkapı'nın restorasyonuna başlandı

Tarihi İstanbulkapının restorasyonuna başlandı


Erzurum'un tarihi varlıklarından İstanbulkapı'nın restorasyon çalışmalarına başlandı. Yakutiye Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılan İstanbulkapı'nın gelecek yıl hizmete açılacağı bildirildi.

Tarihi eserlerin restorasyonu ve çevre peyzajı ile dikkatleri üzerine çeken Yakutiye Belediyesi İstanbulkapı'da da çalışma başlattı. Cumhuriyet dönemi edebiyatçılarından Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 'Beş Şehir' isimli kitabında da bahsettiği tarihi İstanbulkapı restorasyon kapsamına alındı.

        Bakımsızlık ve yıkıma terk edilen İstanbulkapı'nın restore edilerek tarihe yeniden kazandırılacağını belirten Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, hedeflerinin tarihi eserleri kurtarmak olduğunu ifade etti. Korkut 1 milyon liraya restore edilecek olan İstanbulkapı'nın gelecek yıl içerisinde yüklenici firma tarafından tesliminin yapılacağını dile getirdi.Tarini eserlerin ilgisizlik kurbanı olmasına izin vermeyeceklerine işaret eden Başkan Korkut, "İstanbulkapı projemize ilk kazmayı vurduk. Seneye Erzurum halkı farklı bir İstanbulkapı’ya kavuşmuş olacak." dedi.

Ortaçağ ile Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Erzurum'u düşman işgaline karşı koruyan toprak tabyalar ile şehre 4 ana yönden giriş ve çıkışları sağlayan kapıların, tarih boyunca düşman yağmasından korunmasına rağmen, çarpık yapılaşmadan kendisini kurtaramadığının altını çizen Ali Korkut, "Biz tarihi değerlerimizin, kültür geçmişimizin yok olup gitmesine göz yummayacağız. Önceki örneklerinde olduğu gibi İstanbulkapı'yı da insanla buluşturup, geleceğe taşıyacağız. Maalesef burası yıllarca ilgisizliğin kurbanı olmuş. Eserde ciddi anlamda tahribat yaşanmış. Proje ile eserde restorasyon çalışması yapılacak. Eseri tahrip eden olumsuz etkenlerden arındırma yapacağız. Bunun yanı sıra eserin çevresinde peyzaj çalışmaları gerçekleştireceğiz ve nihayetinde eser ve çevresi aynı zamanda ekonomik kaynağa dönüşecek. Erzurum insanına aş ve iş sağlayan bir yapıya dönüşecek." şeklinde konuştu.

Osmanlı dönemi Erzurum valilerinden Fosfor Mustafa Paşa tarafından 1876–1877 yıllarında, şehrin güvenliği amacıyla yaptırılan İstanbulkapı'nın cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda sembolik bir önem taşıdığını da hatırlatan Korkut, "İstanbulkapı, Mustafa Kemal Paşa’nın şehre giriş yaptığı kapıdır. Bu kapı bir anlamda cumhuriyetin kuruluşuna giden yolun ilk kapısı, ülkenin düşmanlardan temizlenmesini sağlayan muhteşem hareketin de başlangıç noktasıdır. Taşıdığı tarihi değerler, tarihi eser olmasının yanında günümüzde de Erzurum’a sağlayacağı ekonomik yararlar düşünüldüğünde çalışmanın şehir ekonomisi açısından da önemi bulunmaktadır." açıklamasında bulundu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER