ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Hafif Yağmur
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2013 Pazar 09:22

Tarihi camilerde Kadir Gecesi çoşkusu sabaha kadar sürdü

Tarihi camilerde Kadir Gecesi çoşkusu sabaha kadar sürdü


Kur'an-ı Kerim'in indirildiği 'bin aydan daha hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi'nde İstanbul'un Tarihi Yarımada'sında ki Süleymaniye, Sultanahmet, Fatih, Eyüp, Şehzadebaşı camileri doldu, taştı. Camilerde akşam, yatsı, teravih, tesbih ve teheccüd namazları kılındı. Birçok camide cemaatin yoğun iştiraki nedeniyle namaz safları camilerin avlularına hatta yeşil alanlarına kadar taştı. Binlerce kişi cami avlularında namazlarını eda etti. Süleymaniye'de kadın ve gençlerin yoğun ilgisi nedeniyle adeta cami içi ve iç avluda izdiham yaşandı. Hem teravih öncesi hem teravih çıkışı gecenin geç saatlerine kadar Eminönü, Fatih, Süleymaniye ve Eyüpte trafik kilitlendi.

Kadir Gecesi dolayısıyla Süleymaniye ve Sultanahmet Camileri başta olmak üzere şehirdeki birçok camide iftardan önce vatandaşlar cami bahçesinde ve çevresinde orucunu açtı. Akşam namazından itibaren camileri dolduran vatandaşlar, camilerde teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi, bağışlanan onbirlerce hatime dualarıyla âmin dedi.

İstanbul'un dört bir yanından gelen vatandaşların en çok tercih ettiği camilerden biri olan Süleymaniye Camisi'nde yaşanan yoğunluk nedeniyle cami avlusu ve bahçesinde çimlerin üzerinde de namaz kılındı. Bayanlar için iki balkonun da ibadete açılmasına rağmen yoğunluktan dolayı hanımlar da, erkeklerin arkasında saf tuttu. Ellerin semaya açıldığı bu gecede dünyanın çeşitli bölgelerinde sıkıntı yaşayan Müslümanlar ve tüm İslam alemi için dua edildi. Özellikle Mısır, Suriye, Irak, Afganistan, Myanmar ve Somali gibi ülkelerdeki savaş, mezhep çatışmaları ve kargaşadan kurtulması, birlik ve dirliği adına yapılan dualarda gözyaşları dinmedi. Şehzadebaşı Camii'nde kılınan hatimli duadan sonra yapılan duaya cami avlusunda, parklarda olanlar da iştirak etti.

Tarabya'da oturan Gülseren Ozan, Süleymaniye Cami'nin bahçesinde iftar yapmanın ve Kadir Gecesi dua etmeyi beklemenin çok huzurlu olduğunu belirtti. 31 yıldır Almanya'da yaşayan Binnur İlhan ise en çok ezan sesini özlediğini söyledi. İki yıldır Türkiye'ye Ramazan için geldiğini belirten İlhan, her sene tatilini Kadir Gecesi'ne denk getirdiğini ve Kadir Gecesi bu kalabalıktan dolayı duygulandığını ifade ediyor. Doğu Türkistan'dan gelen ve 21 senedir İstanbul'da yaşayan Merfu Özkaşkarlı ise kendi yurdundaki Müslümanların da Süleymaniye'deki duyguyu yaşaması için dua ettiğini söyledi. Teravihlere 4 yaşındaki torunu Kemalettin ile birlikte gelen Özkaşkarlı, dede-torun birlikte teravihe gitmeye alıştığını söylüyor. Fatih Belediyesi tarafından hazırlanan 20 bin kişilik limonata namazlar eda edildikten sonra ikram edildi.
KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER