ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 10 Ekim 2013 Perşembe 15:11

Tarihi camide Başbakan’ın talimatıyla çalışma başladı


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana'nın Kozan ilçesini ziyaretinde namaz kıldığı ve eksiklerini tespit ettiği tarihi Hoşkadem Camii'nde Vakıflar Genel Müdürlüğü Sanat Eserleri ve Yapı İşleri Daire Başkanı Suat Faruk Giray incelemelerde bulundu. Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Giray; “Kozan’ımızın çok önemli ve değerli eserlerinden biri olan 1448 yılında yapılan tarihi Hoşkadem Camii'ndeyiz. 2006 yılında genel müdürlüğümüz tarafından onarılmış tamamen dokusuna uygun olmayan eklentiler arındırılmış. Geçtiğimiz günlerde Sayın Başbakanımızın bu esere ziyareti oldu. Ziyaretleri esnasında bir takım hususları kendileri tespit etmişler. Onları da dikkate alarak şu anda camide inceleme yapıyoruz. Sayın Başbakanımızın gördüğü tespitlere yönelik olarak çalışmalarımızı başlattık, en kısa zamanda bunları neticelendireceğiz. Kürsü ile ilgili müezzin mahvili, caminin kapısı ve dışarıdaki elektrik kabloları ile ilgili tespitleri biz de yaptık bunları en kısa zamanda gidereceğiz.” dedi
Adana Vakıflar Bölge Müdürü Murat Saraçoğlu ise “Sayın başbakanımızın talimatları doğrultusunda Hoşkadem Camimizde gereken çalışmayı gerçekleştireceğiz” diye konuştu.
Kozan Kaymakamı Avni Oral’da “Tarihi ve kültürel varlıklarımızın korunması ve eksikliklerin giderilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Başbakanımızın talimatları doğrultusunda buradaki çalışmalarımızı başlattık. En kısa sürede tamamlamayı arzu ediyoruz” şeklinde konuştu. İncelemelere Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın camii ziyaretinde sohbet ettiği imam hatip Abdurrahman Yılmaz da eşlik etti.
 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER