ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Nisan 2013 Pazartesi 12:31

Tarihi bina yol için kaydırılacak


Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de yeni yapılan parkın yanında bulunan ve yolla kesişen 105 yıllık bina, 10 metre öteye kaydırılacak.
     Şehrin tarihi ve merkezi yerlerinden biri olan Fuzuli Sokağı'nda 70 bin metrekarelik alana park çalışması başlatan Bakü Belediyesi, çevrede düzenleme yaptı.
     Altında 3 bin 500 araçlık otopark, içerisinde çok sayıda havuz, fıskiye ve egzotik ağacın bulunacağı parkın yapımı için çevredeki bazı binalar istimlak edilerek yıkılırken, belediye yetkilileri parkın hemen yanında bulunan ve parka gelecek yolla kesişen 105 yıllık tarihi binayı yıkmak yerine kaydırmaya karar verdi.
     Belediyenin aldığı karara göre, başkent Bakü'nün merkezinde yer alan, yapılan yeni park ve etrafındaki yolla kesişen tarihi bina 10,6 metre kaydırılacak. Bu kapsamda çalışmalara başlayan belediye, binanın kaydırılma işlemini gerçekleştirmek için daha önce de benzeri çalışmalar yapan Hollanda şirketi ile anlaştı.
     Uzunluğu 52, genişliği 35, yüksekliği ise 20 metre olan 18 bin tonluk binanın kaydırılması için 210 adet özel hidrolik düzenek kurulduğu, binanın bu düzenekler vasıtasıyla kaldırılarak 9 adet hidrolik araçla kaydırılacağı belirtildi. Kaydırma işleminin gerçekleştirileceği düzeneklerin 8 büyüklüğünde depreme dayanıklı olduğu ifade edildi.
     Tarihi binanın 20 Nisan'da başlayacak kaydırılma işlemi beş gün sürecek.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER