ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Mart 2013 Salı 16:19

Tarih kokan evde Antakya’nın hoşgörüsünü soluyorlar

Tarih kokan evde Antakyanın hoşgörüsünü soluyorlar


 Osmanlı asilzadesi Fehim Paşa’nın yaşadığı, günümüzde ise bir dönem dizilerin çekildiği 150 senelik Antakya evi şimdi pansiyon olarak hizmet veriyor.

Antakyalı Kadın Girişimci Belkıs Yorulmaz, restorasyonu gerçekleştirilen eski Antakya evini pansiyon olarak işletiyor. Osmanlı asilzadesi Fehim Paşa’nın bir dönem kaldığı, ancak bakımsızlık nedeniyle yok olma aşamasındayken tekrar ayağa kaldırılan eski Antakya evi bu günlerde siyasetçilerin, oyuncuların, Hatay kahvaltısı ve yemek meraklılarının uğrak yeri olmuş durumda.

Kent turizmine hatırı sayılır şekilde katkı veren Belkıs Konukevi ve Pansiyon'da mistik bir ortam hakim. Yöresel lezzetleri tarih kokan bir evde tatmak isteyenlerin uğrak mekanları arasında yer alan bu evin bu sürece çok da kolay olmayan koşullarda geldiğini anlatan Belkıs Yorulmaz, bu süreci “Zevkli ama yorucu” sözleriyle değerlendirdi. Gelen konukları müşteri olarak görmediğini “evden biri” olarak tanımlamaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Yorulmaz, şunları ifade etti: “Bu evde zaten restorasyon sürecinden sonra birkaç kez bienaller yapıldı. En son İstanbul’dan gelen konuklarımızla sohbetlerimizde 'neden pansiyon olarak değerlendirmediğimiz' soruldu. 3 ay bu konakta kalan konuklar beni pansiyona çevirmem noktasında cesaretlendirdi. Bu cesaretle yola çıktık ve şimdi iyi ki bu yoldayım diyorum.”

Konukevi ve pansiyona farklı kültürlerden kişilerin geldiğini aktaran Yorulmaz, zaman zaman dil sorunu yaşasalar da konuklarının kendini kendinin de konuklarını bir şekilde anladığını söylüyor. Pansiyonda 5 yatak odası bulunduğunu, son olarak da artan talebi karşılamak amacıyla yemek odasını da yatak odasına çevirdiğini söyleyen Yorulmaz, en büyük destekçisi ve yardımcısının da kızı Rana Çuhadaroğlu olduğunu söylüyor.

YABANCI KONUKLARA KAHVALTI KÜLTÜRÜNÜ AŞILIYORUZ

Gelen misafirlere aile olmanın ne demek olduğunu göstermeye çalıştıklarını söyleyen Yorulmaz “Mesela yabancı misafirlere kahvaltı kültürünü aşılıyoruz. Ama gelen yabancı misafirler özellikle bizim soframızı görünce oturup bizimle beraber yemek yemeği öğreniyorlar. Ailenin çok güzel bir şey olduğunu söylüyorlar. Bizde dil, din, ırk ayrımı kesinlikle yok. Çok güzel anlaşıyoruz.” dedi.

Reklam filmi çekmek için Hatay’a gelen bir kişinin Karadeniz tarafından taş evi alıp kendisinden yardım istediğini de aktaran Yorulmaz sözlerine şöyle devam etti: “Onlara gidip yardım edeceğim. Pansiyon işletmek istediklerini söyleyen bir çift pansiyonumuza gelerek nasıl yapıldığını görmek istemişler. Ürgüp ve Göreme'de de bir kişi pansiyon şeklinde otel açıyor. Ve hepsi de beni davet ediyorlar.”

Pansiyon projesi kapsamında ciddi bir KOSGEB sürecinden geçtiklerini, çeşitli kurslara kızı Rana ile katıldıklarını anlatan Yorulmaz “Bu kurslarda profesyonellerden yararlanma fırsatı bulduk. Sonunda herkese örnek olacağını düşündüğümüz bir başarıyı yakaladık.” ifadesini kullandı.

PANSİYON BAHANE YEMEKLER ŞAHANE

Belkıs Konukevi ve Pansiyon'da konaklama yanı sıra eşşiz Antakya yemeklerinden de tatma imkanı veriliyor. Konukevi sahibi Belkıs Hanım'ın kendi pişirdiği Antakya yemeklerinin tadanlar arasında en son gurme turlarına katılanlar oldu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde lezzet yolculuğuna devam eden gurme turlarının ilk durağı Gaziantep, ikinci durağı ise Antakya oldu.
Özel bir seyahat acentesi sahibi Hasibe Sönmez tarafından organize edilen gurme turlarının Antakya durağında Hatay yemeklerini konuklar Belkıs Konukevi ve Pansiyon'da tattı.

Antakya mutfağının eşsiz lezzetlerini konukları için hazırlayan Belkıs Yorulmaz ve kızı Rana Çuhadaroğlu usta şeflerden tam not aldı.
Soğuk mezelerden humus, tarator, cevizli biber, kekik salatası ve sıcak yemeklerden kaytaz böreği, kabak borani, semirsek, mortarella ve maklube usta aşçılarla birlikte hazırlanarak sofradaki yerlerini aldı.

Belkıs Konukevi'nde lezzet yolculuğu Yüksel Sevinir tarafından hazırlanan kömbe, kabak tatlısı ve turunç reçeli ile devam etti. Antakya mutfağının olmazsa olmazı künefe konukların önünde hazırlanarak közde pişirildi. Antakya'nın meşhur közde künefe ustası Adnan Yurdagül tarafından yapılan közde künefenin her aşaması konuklar tarafından dikkatle izlendi.

Pansiyon sahibi Yorulmaz kent turizmine katkıda bulunabilecek her etkinliğe ev sahibi olabileceklerini söyledi. 

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER