ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL10°C
Parçalı Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Ağustos 2013 Salı 21:38

Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik kitabı, Vezirköprü'de tanıtıldı

Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik kitabı, Vezirköprüde tanıtıldı


Samsun’un Canik Belediyesi tarafından "Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik" kitabının tanıtımı kapsamında düzenlenen 'Samsun Kültür ve Tarih Buluşmaları'nın ilki Vezirköprü'de gerçekleştirildi. Büyük ilgi gören tanıtımda konuşan Başkan Genç, Samsun'un geleceği için şehrin tarihini ortaya çıkarmayı ve bilinmesini sağlamayı görev kabul ettiklerini söyledi.

Geçtiğimiz yıl "İlkçağdan Cumhuriyete Canik" kitabını çıkaran ve Samsun genelinde dağıtan Canik Belediyesi, şimdi de kültür hizmetleri kapsamında belediye tarafından 93 bilim adamının katılımıyla düzenlenen sempozyumun ardından, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Osman Köse editörlüğünde hazırlatılan 'Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik Kitabı'nı Samsunlularla buluşturuyor.

VEZİRKÖPRÜ BAŞKAN GENÇ'İ AĞIRLADI
Canik Belediye Başkanı Osman Genç, tanıtım organizasyonu kapsamında gittiği Vezirköprü'de ilk önce AK Parti İlçe Başkanı Sami Pala ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret etti. Burada partililerle sohbet eden Başkan Genç daha sonra İlçe Ticaret ve Sanayi Odası'na konuk oldu. Başkan Abdülkadir Fişekçi ve yönetim kurulu üyeleriyle sohbet eden Başkan Genç, Vezirköprü'nün potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Sulama Birliği Başkanı Osman Kuzubaş'ı da ziyaret eden Başkan Genç, İlçe Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ve yönetim kurulu üyelerine de misafir oldu.

VEZİRAĞAÇ'A MİSAFİR OLDU

Başkan Osman Genç, Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'i makamında ziyaret etti. Sohbet havasında geçen ziyarette ilçede yaptıkları çalışmalardan bahseden Edis, ziyaretlerinden dolayı Başkan Genç'e teşekkür etti. Başkan Genç, Vezirköprü Belediye Başkanı İ. Sadık Edis ve AK Parti İlçe Başkanı Sami Pala ile birlikte Vezirköprü'nün ve Samsun'un önemli sanayi kuruluşlarından Vezirağaç'a misafir oldu. Turanlar Şirketler Grubu kurucusu Fuat Turan'ın verdiği yemeğe katılan ve fabrikayı gezerek bilgiler alan Başkan Genç, Vezirköprü'nün orman bakımından zengin bir ilçe olduğuna dikkat çekerek, ormancılık sektörünün daha da geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.

SAMSUN'UN GELECEĞİ GEÇMİŞİNDE GİZLİ

Vezirköprü Atatürk İş Merkezi Salonu'nda düzenlenen Samsun Kültür ve Tarih Buluşmaları ise yoğun ilgi gördü. Vezirköprü Belediye Başkanı İ. Sadık Edis, AK Parti İlçe Başkanı Sami Pala, İlçe TSO Başkanı Abdülkadir İpekçi ve okul müdürleri ile vatandaşların katıldığı programdan önce "Tarih Boyunca Karadeniz Ticareti ve Canik (Samsun)" kitabı tanıtıldı. Yaptığı konuşmada Samsun'un tarihi ve kitabın şehrin geleceği açısından öneminden bahseden Başkan Genç, eskiden uluslararası bir ticaret şehri olan Samsun'un geleceğinin geçmişinde gizli olduğuna dikkat çekti.

SORUMLULUK OLARAK GÖRÜYORUZ

'Samsun Kültür ve Tarih Buluşmaları' tanıtım programını düzenlemelerindeki amacın, Samsun'un tarihinin bu şehirde yaşayan herkes tarafından bilinmesini sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Genç, "Biz tarihimizi ortaya çıkarmayı ve tarihimizin herkes tarafından bilinmesini sağlamayı sorumluluğuz olarak görüyoruz. Eğer bu şehrin geleceğine yön vereceksek, geçmişimizi bilmek şart. Çünkü Samsun geçmişte nasıldı, neleri yaparak uluslararası bir şehir oldu, bütün bunlar bu kitabımızda yazılı." diye konuştu.

İKİ MAVİ İYİ DEĞERLENDİRİLMELİ

"İlkçağdan Cumhuriyete Canik" kitabıyla daha önce yazılmayan Samsun'un Cumhuriyet öncesi tarihini ortaya çıkardıklarına işaret eden Başkan Genç, "Bu kitabımız Samsun ile bölgenin ticari ve ekonomik hayatını anlatıyor. İster şehri geleceğe hazırlayacak olanlar olsun, isterse bu şehre yatırım yapmak isteyenler olsun Samsun'un tarihini mutlaka bilmeli. Geçmişte kültür, sanat, bilim, ticaret ve siyaset şehri olan Samsun'un geleceğine yine bu alanlarda şekil verebiliriz. Samsun yeniden Anadolu'nun ticaret merkezi olabilir. Bunu da iki mavi olan hava kargo taşımacılığı ve limanları iyi değerlendirerek sağlayabiliriz. Hava kargo ulaşım noktasını ve limanı lojistik köyler, hızlı yük treni, Samsun-Irak demiryolu hattı gibi ulaşım ağlarıyla beslemeliyiz." şeklinde konuştu.

İlçede esnaflar tarafından da büyük ilgiyle karşılanan Başkan Genç, kendilerini ağırlayan ve yakın ilgi gösteren Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, AK Parti İl Başkanı Sami Pala, sivil toplum örgütlerinin temsilcilerine, esnaflara ve vatandaşlara teşekkür ederek, "Vezirköprü'nün gülen yüzü bize en büyük ikram oldu." ifadelerini kullandı.


KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER