ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Az Bulutlu
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 18 Şubat 2013 Pazartesi 17:26

Tapul için İzmir'de tören düzenlendi


 İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Bozdağ beldesi Dikdere mevkisinde çığ altında kalarak hayatını kaybeden 35 yaşındaki profesyonel dağcı Erdem Tapul için tören düzenlendi. İzmir Arkeoloji ve Etnofrafya Müzesi bahçesindeki törenin ardından Tapul’un cenazesi, memleketi Erzincan’a uğurlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi (DÖSİM)'ne bağlı daimi işçi statüsünde çalışan Tapul için İzmir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü Kültür Varlıkları ve Müzeler Şubesi bahçesinde tören düzenlendi. Törene babası Erkoçak Tapul, İzmir Valisi Cahit Kıraç, Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdülaziz Ediz, genç dağcının iş ve dağcılık kulübünden arkadaşları katıldı. Törende Erdem Tapul’un özgeçmişinden sonra Kur'ân okundu. Baba Tapul, arama kurtarma çalışmalarında görev alan Sivil Savunma görevlilerine sarılarak bir süre ağladı. Törenin ardından Tapul'un cenazesi, Erzincan’a yollanmak üzere Adnan Menderes Havalimanı’na götürüldü.

Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Vali Kıraç, olayı ilk andan itibaren takip ettiğini, Erdem Tapul'u yaklaşık 150 kişilik bir ekibin aradığını söyledi. Tapul ve arkadaşlarının, kulüp olarak yapacakları bir etkinlik için ön keşif çalışmasına gittiklerini belirten Kıraç, “Dağ bu; dağlarda insanların dikkatli olması lazım. Kader diyelim buna. Özellikle bugünlerde bu tutkuyu biraz frenlemek lazım. Daha önce çığın olduğu, kayak merkezinin bulunduğu alan kapalı zaten.'' dedi.

13 Şubat 2013 günü yaşanan olayda Dikdere mevkisinde yürüyüş yapan dört kişinin üzerine çığ düşmüş, Ege Üniversitesi öğrencileri Gökçe Aslan, Ekin Ozan ve Ayhan Yelgün kendi imkanlarıyla kurtulurken dağcı Erdem Tapul kaybolmuştu. Aramalardan pazar günü sonuç alınmış, Tapul'un cesedine ulaşılmıştı. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER