ÖNE ÇIKANLAR :
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Eylül 2013 Çarşamba 14:19

"Tankları yürüttükleri yoldan cezaevi aracıyla hukuk karşısına çıktılar"

"Tankları yürüttükleri yoldan cezaevi aracıyla hukuk karşısına çıktılar"


Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, 28 Şubat Postmodern darbesinin bin yıl süreceğini söyleyen aktörlerin tankları yürüttükleri caddeden cezaevi araçlarıyla hukuk önüne çıkarıldığını söyledi. Bunun Türkiye adına bir değer olduğunu belirten Gündoğdu, sanıkların cezalandırılması, darbe mağdurlarının haklarının iade edilmesi ve özgürlüğü manifesto aracı olarak ele alacak yeni bir anayasaya geçilmesi gerektiğini ifade etti.

    28 Şubat davasının görüldüğü Ankara Adliyesi önüne gelen Gündoğdu, burada davayla ilgili açıklamalarda bulundu. Hem sendika hem de vatandaş olarak zarar gördüklerini belirten Gündoğdu, 28 Şubat Postmodern darbe sürecinde davaya müdahil olmak için geldiklerini belirtti.

    Sendika olarak bütün darbelere karşı olduklarını kaydeden Gündoğdu, "Çünkü her darbe bizim zarar gördüğümüz gibi sadece eğitim hakkını çalışma hakkını gasp eden bir süreci beraberinde getirmez. Aynı zamanda yeni doğan, doğacak nesillerin ideallerini, hayallerini de yok eder. Her darbede eğitim ve çalışma hakkının önünün kesilmesinin yanında yaşama, sağlıklı yaşama hakkı da gasp edilmiş olur. İnsanların psikolojisini, aile yapısını bozarak, ticaretini bozarak, dolayısıyla mal emniyeti gibi, can emniyeti gibi, inanç hürriyeti gasp edilerek, din emniyeti gibi darbelerin tamamı kirlidir. 28 Şubat Postmodern darbesi de bu kirliliği ile tarihe geçmiştir." dedi.

    "Böyle bir darbenin bin yıl sürecek diyen aktörleri tankları yürüttükleri caddeden cezaevi araçlarıyla hukuk önüne çıkarılıyor." diyen Gündoğdu, bunun ülke adına önemli bir değer olduğunu vurguladı.

    "DARBENİN DİĞER AYAKLARI DA DAVAYA DAHİL EDİLMELİ"

    Yargı önüne çıkanların eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz hariç tamamının asker ayağı olduğunu aktaran Gündoğdu, darbenin siyaset ayağı, sponsorluk ayağı, sermaye ayağı, sivil toplum ayağı, sendika ayağı ve medya ayağı gibi diğer ayaklarının da davaya dâhil edilmesinin gerektiğini kaydetti. Bu ülkede kim darbe yapmış ya da darbelere destek olmuşsa bunların yargılanması gerektiğinin altını çizdi.

    28 Şubat davasının Türkiye’nin siyasi kirlenmesine, demokrasinin çamura bulunmasına, milletin iradesinin yok sayılmasına son verme çabalarından biri olduğunu ifade eden Gündoğdu, darbecilerin yargılanmasının yeterli olmadığını, yargının ivedilikle davayı sonuca bağlayıp, darbecilere hak ettikleri cezaları vermesini istedi.

    "BU MİLİTARİST ANAYASADAN KURTULMAMIZ LAZIM"

    Darbe mağdurlarının haklarının da iade edilmesi gerektiğine işaret eden Gündoğdu, "Bu militarist anayasadan kurtulmamız lazım. Geçici maddeleriyle, devrim kanunlarıyla devrim kanunu atıfta bulunan maddeleriyle, tanımsız laikliğiyle, evrensel hukukun gasp edilmesine dayanak olan ve yargının da Türk milleti adına, darbeciler adına karar verdiği kirli ortamlara müsaade etmeyecek, özgürlüğü manifesto aracı olarak ele alacak yeni bir anayasa geçilmesi de bunun üçüncü aşaması olması lazım." şeklinde konuştu.

    Eğitim ve çalışma hakkı gasp edilen üyelerinin davaya müdahil olacağını söyleyen Memur-Sen Başkanı, davanın takipçisi olacaklarını sözlerine ekledi.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER