ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Sağanak Yağışlı
GÜNDEMTÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Mayıs 2014 Cuma 16:05

Taner Yıldız'dan savcılık raporuyla ilgili "sehven" açıklaması

Taner Yıldızdan savcılık raporuyla ilgili "sehven" açıklaması

Akhisar Başsavcılığı Soma'daki faciada ölen işçi sayısı ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Taner Yıldız, "(Soma raporu) Savcılığın bunu sehven yaptığı kanaatindeyim" demişti.


Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden kazası sonrası 301 işçinin hayatını kaybetmesi ve savcılık raporuna ilişkin, "Sürekli tereddütlü bir durum yaratmaya çalışan bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu sayının olup olmadığını biz ispat etmek durumunda olan biz değiliz artık. Kim varsa, 301 işçi kardeşimizin dışında bunu söyleyen iddia eden bize lütfen ispat etsin. Açıklasın, isimlerini, anne babalarını, doğum yerlerini versin. Ben, savcılık raporunda eğer bu geçiyorsa, onun sehven yapıldığı kanısındayım" dedi.

Soma'daki maden kazası sonrası 301 işçinin hayatını kaybetmesi ve sonrasında yaşanan tartışmaları değerlendirmesi istenen Yıldız, "Sürekli tereddütlü bir durum yaratmaya çalışan bir yapı ile karşı karşıyayız. Bu sayının olup olmadığını biz ispat etmek durumunda olan biz değiliz artık. Kim varsa, 301 işçi kardeşimizin dışında bunu söyleyen iddia eden bize lütfen ispat etsin. Açıklasın, isimlerini, anne babalarını, doğum yerlerini versin. Ben, savcılık raporunda eğer bu geçiyorsa, onun sehven yapıldığı kanısındayım. Bunu açıklamak tabii bana düşmez. Savcılık bu manada açıklama yapacaktır. Ama şu anda bizim elimizde kesinleşmiş elimizdeki rakamlar bunu söylüyor. Bundan bir fazlasını bir şekliyle bize ispat eden varsa, lütfen onu dikkate alalım. Bu konuyu daha fazla uzatmak, çok daha fazla sıkıntı veren bir konu haline gelecektir. Savcılığın bunu sehven yaptığı kanaatindeyim" diye konuştu.

Akhisar Başsavcığı: 307 rakamı maddi yazım hatası

Manisa'nın Soma ilçesinde yaşanan maden faciasıyla ilgili 17 Mayıs 2014 tarihli Soma Cumhuriyet Başsavcılığı Hazırlık Bürosu'nun, 'Olay Yeri İnceleme, Keşif Tutanağı ve Bilirkişi Ön İnceleme Raporu'nda ölen kişi sayısının 307 olarak yazılmasıyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner yazılı açıklama yaptı. Ölen kişi sayısının 301 olduğu, savcılık tutanağındaki 307 rakamının maddi yazım hatası olduğu belirtildi.

13 Mayıs 2014 tarihinde özel bir kömür işletmesinde meydana gelen ölüm ve yaralanma olayının meydana geldiği savcılık tutanağında yazılı olan vefat eden işçi sayısı ile basın açıklaması yapılmasına karar verildiği belirtilen yazılı açıklamada, "Meydana gelen olay sonucu Soma ilçesinde Soma Cumhuriyet Savcılığı'nca 1 kişi, Kırkağaç Cumhuriyet Savcılığı'nca Kırkağaç ilçesinde 283 kişi, Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Akhisar ilçesinde 17 kişi olmak üzere vefat eden toplam 301 kişinin fiziki kimliği tespiti, ölü muayene işlemi yapılarak defin ruhsatı verilmek suretiyle ailelerine teslimi yapılmış olup, bu olay sebebiyle vefat eden madenci sayısı 301'dir." denildi.

Soma Cumhuriyet Savcılığı tutanaklarına dayanılarak, vefat eden kişi sayısının 307 olduğunun iddia edildiğini belirtilen açıklamada, "Tutanaklarda yazılan rakamın tutanak düzenlenirken maddi yazılım hatası sonucu yazıldığı, vefat eden madenci sayısının 301 olduğu hususu, kamuoyuna saygı ile duyurulur." ifadelerine yer verildi.  

KAYNAK:
DHA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER